Národní muzeum hořelo. Budova přišla o kus střechy

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 12. 2. 2016 15:52) - Aktuality autor: red

Historickou budovu Národního muzea zachvátil v noci na pátek požár. Oheň spolkl 200 metrů čtverečních střechy. Zásahu se účastnilo 150 hasičů. Škoda se odhaduje na zhruba deset milionů.

Požár Národního muzea

Požár Národního muzea,zdroj: Profimedia.cz

"Hořelo podstřeší, které tak jako tak musí projít rekonstrukcí. Ani voda hasičů nenadělala v historických sálech větší škody. A to včetně maleb," uvedl ministr kultury Daniel Herman. Za nejdůležitější pokládá to, že nikdo nebyl zraněn. 

Požár, který zachvátil 200 metrů čtverečních střechy, dostali hasiči z 19 jednotek po necelých dvou hodinách pod kontrolu. Objekt v horní části Václavského náměstí je nyní prázdný, protože se od loňska rekonstruuje.

"V tuto chvíli vznikla pracovní skupina, ve které jsou lidé z Národního muzea, zhotovitelé stavby, stavební dozor, památkáři i restaurátoři. Situace se monitoruje a začínáme dělat opatření, aby nedošlo k dalším škodám," řekl generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Škody se budou průběžně vyčíslovat a uplatňovat vůči zhotoviteli stavby, který za budovu, která je národní kulturní památkou, nese odpovědnost.

Požár podle Lukeše pravděpodobně způsobila stavební činnost při generální rekonstrukci muzea. Vyšetřování podle mluvčí hasičů Pavlíny Adamcové převzala kriminální služba.

Během požáru nebyl nikdo zraněn, jeden z členů ostrahy staveniště se nadýchal kouře a byl preventivně převezen do nemocnice k ošetření.

Budova je vyklizená, nenacházejí se v ní žádné sbírky ani další majetek. Na jaře 2015 byla předána zhotoviteli stavby sdružení M-P-I, skládající se z firem Metrostav, Průmstav a Imos. Na základě podmínek stanovených Národním muzeem byl zhotovitel stavby povinen uzavřít pojistku na jednu miliardu korun.

Mluvčí Metrostavu Vojtěch Kostiha řekl, že pojistka na tuto částku je uzavřena u pojišťovny Generali. "Budova je stoprocentně pojištěna, a to i na tyto případy, které se mohou na stavbě stát," uvedl.

Za nejpravděpodobnější příčinu se zatím považuje závada na elektroinstalaci, podle předběžného ohledání se mohl přehřát ventilátor nebo přístroj na likvidaci azbestu.

Hořet zřejmě začalo v jedné místnosti o velikosti zhruba tři krát tři metry, odkud se oheň rozšířil do druhé, zhruba stejně velké místnosti. Následně prohořela střecha, která se ale stejně měla v rámci rekonstrukce sejmout.

Dopad na průběh stavby a harmonogram rekonstrukce bude podle Lukeše upřesněn po detailním zjištění škod. Podle původních plánů má skončit v říjnu 2018.

Tagy: Česko domácí památky a architektura požáry a povodně

Zdroje: ČTK