Narkomany a kriminálníky za sousedy nechceme, ukázal převratný průzkum

ANKETA - Aktuality autor: Alina Holušová

Většina Čechů nechce žít poblíž narkomanů, alkoholiků a kriminálníků, jak ukázala březnová anketa Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Dvě třetiny lidí považuje za závadné sousedy také psychicky nemocné lidi. 

Lidé nechtějí mít za sousedy narkomany, kriminálníky a duševně choré spoluobčany

Lidé nechtějí mít za sousedy narkomany, kriminálníky a duševně choré spoluobčany,zdroj: isifa/Lidové noviny/HYNEK GLOS

Míra tolerance k jednotlivým skupinám se proti předchozím rokům příliš nemění. Výrazněji od roku 2011 narostl pouze podíl lidí, kteří by za sousedy nechtěli lidi s kriminální minulostí. V současné době tento názor sdílí 81 procent Čechů, což je o sedm procentních bodů více než před třemi roky. Podobně se vyvíjí i netolerance k lidem s jinou barvou pleti, bydlet vedle nich odmítá 38 procent dotázaných.

Nejméně by Čechům jako soused vadil člověk s jiným politickým přesvědčením, vyjádřila se tak pouhá čtyři procenta lidí. Šest procent dotázaných nechce žít vedle mladých lidí, stejný podíl populace ale odmítá bydlet také vedle starých lidí.

Sedm procent Čechů nechce za souseda handicapovaného člověka. Ke kuřákům je netolerantních 18 procent veřejnosti, čtvrtina dotázaných nechce za sousedy homosexuály a také cizince.

Ženy by častěji nechtěly za souseda alkoholika, muži pak více odmítají sousedy s jiným politickým přesvědčením. Starší lidé jsou častěji rezervovaní vůči homosexuálům a kuřákům, lidé pod 45 let jsou k těmto skupinám tolerantnější.

CVVM zjišťovalo také mínění lidí o tom, nakolik je k jiným skupinám tolerantní celá česká společnost. Více než čtyři pětiny dotázaných si myslí, že Češi jsou tolerantní k mladým lidem a také těm, kteří mají odlišné náboženské nebo politické přesvědčení.

Tři čtvrtiny Čechů se domnívají, že společnost toleruje tělesně handicapované a kuřáky. Nejhůře jsou na tom podle průzkumu psychicky nemocní lidé, o toleranci společnosti vůči nim je přesvědčeno 54 procent dotázaných. "V obecné rovině lze konstatovat, že Češi vnímají svou společnost jako tolerantní k většině vybraných skupin, " uvedlo CVVM.

Průzkum se uskutečnil od 3. do 10. března a zúčastnilo se ho 1061 lidí.

Tagy: bydlení Česko pruzkum narkomani soused ČR Sousedé kriminálníci

Zdroje: ČTK