Narkomani zabili cizince, dobu vraždy musela určit znalkyně hmyzu

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Za vraždu cizince na Děčínsku potrestal pražský vrchní soud narkomany Václava Jandu 17 a Danielu Filippov 15 lety vězení. Dnešní rozhodnutí, kterým odvolací senát Jandovi o dva roky zpřísnil původně uložený trest, je pravomocné. Vyšetřování případu z roku 2011 komplikoval fakt, že se cizincovo tělo našlo v pokročilém stadiu rozkladu. Dobu úmrtí, a tím i pachatele, pomohla určit soudní znalkyně hmyzu.

Vražda (ilustrační foto)

Vražda (ilustrační foto),zdroj: Profimedia.cz

Odvolací senát dnes také potvrdil trest milenci Filippov Lukáši Juškovi, který si za vydírání později zavražděného cizince odpyká čtyři roky za mřížemi. Poté se bude muset podrobit ambulantní protidrogové léčbě.

Mrtvolu jedenačtyřicetiletého Makedonce našel v létě roku 2011 myslivec, který projížděl na kole lesem na Českolipsku. Muž byl uškrcený tričkem, před smrtí mu pachatelé spoutali ruce i nohy a brutálně ho zbili. Vzhledem k tomu, že kvůli teplému počasí už tělu chyběly měkké tkáně a orgány, podařilo se datum smrti - 15. až 16. srpna - zjistit až zkoumáním vývojového stadia larev a druhů hmyzu na mrtvole.

Podle rozsudku se vražda stala ve zhruba 40 kilometrů vzdáleném domě v Rynarticích na Děčínsku, kde bydlela rodina Filippov a kde také fungovala výrobna pervitinu. Ten se Filippov naučila vyrábět v Rakousku, kde se dříve živila prostitucí. Drogy užíval cizinec i všichni tři odsouzení.

Filippov se s Makedoncem krátce před vraždou rozešla a navázala vztah s Juškou, což cizinci vadilo. Vnikl proto do domu s nožem v ruce a pár napadl. Trojice odsouzených ho při následné rvačce svázala, opakovaně ho bila pěstmi i baseballovou pálkou a kopala do něj, Filippov mu mlátila hlavou o zem. Janda s Juškou po něm navíc za propuštění na svobodu žádali 10.000 eur (cca 275.000 korun), kterou si však cizinec nedokázal telefonicky opatřit.

Nakonec Filippov a Janda spoutaného Makedonce odvezli autem pryč a vrátili se bez něj, což potvrdili svědci. Oba na sebe vinu za vraždu svádějí, soud však došel k závěru, že dvojice vraždila společně. Vedle vraždy je uznal vinnými z omezování osobní svobody, pokusu těžkého ublížení na zdraví a z výroby drog.

Trestní sazba za předem promyšlenou vraždu činí 12 až 20 let. Odvolací senát usoudil, že patnáctiletý trest uložený libereckým krajským soudem by byl pro Jandu nepřiměřeně mírný. "Obžalovaný byl v minulosti opakovaně trestán, navíc se na rozdíl od obžalované Filippov podílel i na vydírání poškozeného cizince. Trest v dolní polovině sazby tak u něj nepřipadá v úvahu," podotkl předseda senátu Jiří Lněnička.

Janda už má z dřívějška v rejstříku trestů sedm záznamů, většinou za majetkovou trestnou činnost, ale také za výtržnictví. On i Filippov si trest odpykají v nejpřísnějším typu věznice.

Tagy: vražda narkomani

Zdroje: ČTK