Napětí na Krymu začíná ovlivňovat ekonomické vztahy ČR, shodují se politici i podnikatelé

- Aktuality autor: Michal Polák

Obsazení ukrajinského Krymu ruskými jednotkami začíná mít dopady i na ekonomické vztahy Česka a obou východoevropských zemí. Znepokojení včera vyjádřili ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a ministr Obrany Martin Stropnický. Některé české podniky na Ukrajině už musely omezit výrobu.

Česká ekonomika

Česká ekonomika,zdroj: Profimedia.cz

Lubomír Zaorálek včera na jednání šéfů diplomacií zemí EU v Bruselu navrhovat, aby Evropská unie kvůli Ukrajině nejednala s Ruskem o uvolnění vízové povinnosti.

"V této chvíli to vypadá spíš na obecný postoj a odmítnutí. Z mého pohledu by to mělo být odsouzení kroku Ruska. Připadá mi, že těch, kteří by mluvili o sankcích, je velmi málo," poznamenal český ministr. Přesto nechtěl předjímat výsledek dnešního jednání s tím, že vývoj bude souviset také s ruským postupem.

Zaorálek dále uvedl, že není pravděpodobné, že by se unijní země dohodly například na konkrétních sankcích vůči Rusku či jeho představitelům.

Dostavba Temelína s Ruskou firmou? Těžko

Ministr obrany Martin Stropnický(ANO) si dovede "dost těžko představit", že by ruské firmy dostavěly jadernou elektrárnu Temelín. Rusko se podle něj flagrantně porušilo mezinárodní právo a přesunulo se ze skupiny předvídatelných demokratických států.

Stejný názor jako Stropnický má i ministr pro legislativu a lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). "Já za sebe si nedovedu představit, že by se Rusové nadále účastnili tendru na dostavbu Temelína, protože země, která používá vojenskou agresi v zahraniční politice, je bezpečnostním rizikem i pro Českou republiku a může se to odrazit i v této oblasti," řekl v rozhovoru pro server Aktuálně.cz.

V tendru na výstavbu třetího a čtvrtého bloku Temelína nyní zůstávají americko-japonská firma Westinghouse a česko-ruské konsorcium MIR.1200. Do tendru se přihlásila také francouzská firma Areva, ale ČEZ ji předloni z tendru vyřadil s poukazem na pochybení v předložené nabídce.

Podnikatelé registrují pokles tržeb

Konkrétní dopady už má východoevropská krize na kroky ČEB, která se rozhodla nefinancovat nové projekty na Ukrajině a zároveň nenavyšovat úvěrové limity na existující projekty tuzemských firem v této zemi. Situaci pociťují také některé české podniky působící na Ukrajině. Škoda Auto snižuje objem výroby vozů v zemi, negativní dopad do vývoje obratu na tamním trhu registruje například Hamé. Ministerstvo průmyslu zatím jedná s ukrajinskou stranou o ochraně ekonomických zájmů českých firem.

Zhoršení bezpečnostní situace na Ukrajině už pocítili na tržbách dopravci specializující se na přepravu lidí mezi Českem a touto východoevropskou zemí. Konflikt na Krymu dopadne i na ceny pohonných hmot v Česku, které by podle

Tagy: Rusko Česko Ukrajina Ministerstvo obrany Ministerstvo zahraničí krize na Krymu

Zdroje: ČTK