Náměstek ústecké hejtmanky Kouda byl zatčen. Čelí obvinění z machinací s dotacemi

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

AKTUALIZVOÁNO. Policie dnes zadržela náměstka ústecké hejtmanky Pavla Koudu (ČSSD). Potvrdilo to několik zdrojů s tím, že jde o vyšetřování machinací s evropskými dotacemi. Státní zástupce a policie potvrdili jen obecně zadržení čtyř lidí. Obviněných je celkem šest - kromě Koudy zřejmě i tři po sobě jdoucí ředitelé dotačního úřadu: Petr Vráblík, Petr Kušnierz a Pavel Markvart. Obviněny jsou i dvě úřednice. Zdroj blízký severočeské politice řekl, že policie navrhne pro Koudu vazbu. ČSSD jej nejspíš vyzve, aby odešel z funkcí, ze strany a bude vyškrtnut z kandidátky pro krajské volby.

Podle policie jde o pokračování vyšetřování, při němž byli v červenci zadrženi čtyři lidé. Policie tehdy zapečetila Koudovi kancelář na krajském úřadě a z dotačního úřadu si odnesla řadu dokumentů k několika zakázkám. Znovu zatčen byl i bývalý ředitel dotačního úřadu Petr Kušnierz, který už byl v jiném procesu zatím nepravomocně odsouzen za korupci na 7,5 roku. Dnes k vyšetřovaným přibyl i jeho následník a zřejmě i předchůdce.

Informace o Koudově zadržení se začala šířit okolo 10:30, nikdo ji ale zatím přímo nepotvrdil. "Přijela si pro něj ráno policie, vyslýchá ho a bude ho chtít dostat do vazby," řekl zdroj blízký severočeské politice.

Policejní Útvar pro odhalování organizovaného zločinu potvrdil obvinění šesti lidí. "Detektivové postupně obvinili šestici osob, čtyři muže a dvě ženy ve věku od 29 do 53 let," uvedl mluvčí útvaru Pavel Hanták. Věk nejstaršího obviněného by odpovídal Koudovi, stejně jako jeho působení ve výboru rady. "Mezi obviněnými jsou bývalí i současní zaměstnanci úřadu a jeden člen výboru," dodal. Jednou ze dvou žen by měla být Irena Kotlanová, vedoucí ústeckého územního odboru. Ta už v červenci začala spolupracovat s policií.

Kouda byl pojítkem mezi Paroubkem a Vaňhovou

Kouda je druhým mužem krajské kandidátky a také regionálním místopředsedou ČSSD. Dlouho byl považován za pojítko mezi jejími znesvářenými křídly - jedním okolo hejtmanky Jany Vaňhové a druhým okolo Jiřího Paroubka. "Budeme postupovat zcela shodně jako v podobných případech. Platí princip padni, komu padni," řekl novinářům předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Pokud bude Kouda obviněn, ČSSD jej vyzve aby odešel z veřejných funkcí a vrátil stranickou průkazku. "Předpokládám také, že bude vyškrtnut z kandidátní listiny," uvedl.

Všech šest lidí obvinila policie ze zneužití pravomocí veřejného činitele a poškození finančních zájmů evropských společenství. Za ně hrozí lidem v Koudově postavení až dvanáctileté, respektive desetileté tresty. "Zřejmě už bylo všem osobám předáno oznámení o stíhání," řekl  krajský státní zástupce Jan Jakovec.

Kušnierz je ve vazbě od července

Vráblíkovo jméno nevyloučil ani státní zástupce. "Konkrétní jména říkat nebudeme, ale tohle vám vyvracet nebudu," řekl Jakovec. Vráblík vedl úřad do roku 2009, kdy ho nahradil Kušnierz, po jehož zatčení přišel Markvart. Kušnierze policie dnes zatýkat nemusela, ve vazbě je už od července.

Policejní zásahy do věcí okolo dotačního programu Severozápad jsou v poslední době časté a mají i pravidelný rytmus. Na úřad se policie vypravila 1. června, 3. července a 2. srpna. V červenci při tom navíc zadržela čtyři lidi, mezi nimiž byl i Kušnierz a Kotlanová.

Tagy: policie zadržení

Zdroje: ČTK