Náměstek ministra Jiří Šedivý odchází z obrany do NATO

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

Náměstek ministra obrany Jiří Šedivý bude od září českým velvyslancem při NATO. Dosavadní mimořádný zástupce Česka Martin Povejšil podle dřívějších zpráv serveru Česká pozice zamíří na stejný post EU.

Hlavním úkolem velvyslance při NATO je vyřizovat požadavky aliance a tlumočit jí národní postoj. Po EU jde o druhou nejvyšší diplomatickou misi České republiky, tvoří ji zhruba 50 lidí včetně vojáků.

Deník upozornil, že jmenování Šedivého je stále utajovaná skutečnost. "Střídání velvyslanců je klasifikovaná informace," řekl deníku mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář. Právě ministerstvo má nad obsazením zastupitelského úřadu rozhodující moc.

Šedivý vedl hlavně zahraniční projekty

Šedivý byl ministrem obrany od září 2006 do ledna 2007 v první vládě premiéra Mirka Topolánka (ODS). Působil rovněž jako náměstek Alexandra Vondry v době, kdy byl tento politik vicepremiérem pro evropské záležitosti, a byl i náměstkem generálního tajemníka NATO.

Na ministerstvu obrany má Šedivý na starosti především zahraniční projekty, například výstavbu společného vrtulníkového centra. Ministr Vondra mu svěřil přípravu koncepce armády na dalších deset let a poté ho jmenoval náměstkem.

Tagy: ministr odchod NATO velvyslanec

Zdroje: ČTK