Náměstek jihlavského primátora (ČSSD) odešel od soudu s podmínkou

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Náměstek primátora Jihlavy Petr Pospíchal (ČSSD) dostal desetiměsíční podmíněný trest za křivé obvinění vedení psychiatrické nemocnice. Trojici vedoucích pracovníků nemocnice by měl také vyplatit statisícové částky za nemajetkovou újmu. Rozsudek je nepravomocný. Pospíchal, jenž vinu od začátku odmítal, se na místě odvolal.

Podle žalobce Pospíchal, jenž byl před nástupem do funkce na jihlavské radnici technickým náměstkem léčebny, rozeslal na různé instituce dopisy s tvrzením mimo jiné o špatném zadávání veřejných zakázek, uzavírání smluv na dodávky služeb a vybavení nového pavilonu bez výběrového řízení. Dopisy údajně podepsal jménem jednoho z pracovníků vedení nemocnice Tomáše Šindelky a odeslal je na ministerstvo zdravotnictví, Nejvyšší kontrolní úřad, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a další instituce.

Podle soudkyně Dagmar Trnkové Koutníkové byla Pospíchalova obhajoba ryze účelová. Osoba, která psala dopisy, musela podle ní mít dostatečný přehled a informace o chodu léčebny. "Výpovědi poškozených i svědků se doplňovaly a byly logické. Podpořil je i znalecký posudek, jenž vyloučil jako autora Šindelku, ale připustil, že je zřejmě psal Pospíchal," uvedla soudkyně ve zdůvodnění rozsudku.

Podle obhájce Milana Staňka však nebyla Pospíchalova vina prokázána. "Výrok soudu může ovlivnit i mé další působení na radnici, ale uvnitř ČSSD jsme se rozhodli, že kolegové počkají, až rozsudek bude pravomocný," řekl Pospíchal.

S tím však nesouhlasí krajský šéf ČSSD na Vysočině Zdeněk Chlád. "Nevím, jaká tam je či není dohoda, ale kdybych byl já v jeho pozici, tak bych odstoupil," řekl Chlád.

Státní zástupce Ivo Novák je s rozsudkem spokojen a bere ho i jako výchovný. "Každý, kdo chce poukázat na nějakou nepravost, musí jednat svým jménem a hlavně tvrdit pravdivé skutečnosti, ne někoho křivě obviňovat z trestného činu. Tím spíš veřejně činná osoba," řekl Novák.

"Právo odešlo ze dveří soudu s velkým P, každý musí počítat s tím, že pokud dělá nějaké podrazy, může za to být potrestán," řekla s uspokojením ředitelka nemocnice Zdeňka Drlíková.

Tagy: ČSSD korupce Jihlava

Zdroje: ČTK