Nalezený vůdce ukrajinské opozice Bulatov byl zadržen policií. Bude v domácím vězení

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Ukrajinský opoziční aktivista Dmytro Bulatov, který byl po více než týdnu nalezen těžce zraněný, skončí v domácím vězení pro podezření z organizování masových nepokojů. Ukrajinské ministerstvo vnitra to v pátek zdůvodnilo tím, že byl od ledna na úředním seznamu hledaných osob. Normálně by byl uvržen do vyšetřovací vazby, ale vzhledem k jeho bědnému stavu požádal pro něho soudce o uložení do domácího vězení, uvedla agentura Interfax. 

Dmytro Bulatov v zuboženém stavu

Dmytro Bulatov v zuboženém stavu,zdroj: Profimedia.cz

Pětatřicetiletého Bulatova údajně unesli neznámí pachatelé, kteří jej prý mučili po celou dobu, kdy byl pohřešován. Podle ukrajinských médií se ho únosci mimo jiné pokoušeli ukřižovat i uříznout mu ucho. 

Vysoce postavený představitel ukrajinského ministerstva vnitra ale podle agentury DPA naznačil, že muže jen zneužili provokatéři. Demonstranti v Kyjevě navíc podle tohoto zdroje trýznili a vážně mučili milicionáře. 

Opozice chce podle ukrajinských úřadů vyprovokovat policejní násilí vůči demonstrantům, a podkopat tak autoritu vedení státu v čele s prezidentem Viktorem Janukovyčem. Strana Vlast uvězněné expremiérky Julije Tymošenkové zase označila za provokaci taková tvrzení. 

Bulatov patřil k vůdcům kolon opozičně naladěných motoristů, protestujících i u rezidence prezidenta Janukovyče. Zmizel 22. ledna, údajně právě v době, kdy příslušníci policejní jednotky Berkut zbili opoziční aktivisty a jednoho kameramana. Kvůli účasti na motoristických protestech Bulatovovi údajně hrozí až osm let vězení. 

Německý ministr chtěl Bulatova léčit v Německu

Únosci mluvící s ruským přízvukem se jej prý mučením snažili přinutit vyzradit, jak je financována opozice. Aktivisty se pak zbavili v místě, kde byl před týdnem nalezen jiný unesený opozičník, Jurij Verbyckij, ale již mrtvý. 

Evropská ministryně zahraničí Catherine Ashtonová dnes prohlásila, že je "zděšena" z násilností na Bulatovovi a zacházení s kritikem vlády označila za "nepřijatelné". Organizace Amnesty International hovoří o "barbarství, které musí být okamžitě objasněno". 

Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier vyzval Kyjev, aby Bulatovovi umožnil léčbu v Německu. 

Šok z mučení jednoho z ukrajinských opozičníků projevil v pátek i Bílý dům, který vyjádřil znepokojení ze zpráv o přibývajících útocích proti odpůrcům kyjevské vlády. 

Tagy: opozice Ukrajina nepokoje

Zdroje: ČTK