Nález paleontologů může přepsat dějiny. Rod Homo žil už před 2,8 milionu let

- Aktuality autor: roj

Lidstvo je zřejmě o 400 tisíc let starší, než se předpokládalo. Vědci našli v Etiopii kosterní pozůstatky rodu Homo staré 2,8 milionu let.

Nalezená spodní čelist člověka rodu HOMO je stará 2,8 milionu let

Nalezená spodní čelist člověka rodu HOMO je stará 2,8 milionu let,zdroj: AFP PHOTO HANDOUT-BRIAN VILLMOARE

Paleontologové našli v roce 2013 kus spodní čelisti s pěti zuby. Podle nich čelist nepatří vyhynulému rodu Australopithecus jako fosilie známá jako Lucy, ale zástupci lidského rodu Homo.

Podle historiků rané linie rodu Homo žily už před 2,5 až třemi miliony let, ale neexistovaly o tom téměř žádné nálezy. To se nyní změnilo. "Víme teď o něco víc, ale ještě ne celý příběh. Nový nález je dalším potvrzením evoluce," řekl paleontolog Faysal Bibi z berlínského Přírodovědného muzea.

Podle vědců je štěstí, že se našla zrovna spodní čelist, protože právě podle ní lze poznat rozdíly mezi druhy raných lidí.

Jak člověk, kterému čelist patřila, vypadal, se ještě neví. Mohl by však být předkem člověka rodu Homo habilis (člověk zručný). Podle vědců už chodil vzpřímeně a žil mezi lesními porosty v době, kdy už žily antilopy, hroši, krokodýli a prehistoričtí sloni. Není ale jisté, zda už byl lovcem či zda si stavěl příbytky a dokázal rozdělat oheň. 

Tagy: Afrika pravěký člověk Etiopie

Zdroje: ČTK