Nálada v eurozóně se zhoršila, průmysl vstupuje do fáze zpomalení růstu

- Aktuality autor: Danica Klein

Ekonomická nálada v zemích eurozóny se v červnu snížila, protože ekonomická aktivita v regionu po silném startu na začátku roku zpomaluje. Zhoršení nálady však bylo nižší, než se čekalo. Evropská komise dnes oznámila, že index nálady se snížil na 105,1 bodu z květnových 105,5 bodu. Analytici dotazovaní agenturou Reuters čekali pokles na 105 bodů.

Hlavní podíl na poklesu měla horší nálada v průmyslu. Ve službách a stavebnictví se index naopak mírně zlepšil a nálada mezi spotřebiteli a v maloobchodě zůstala téměř beze změny.

Z jednotlivých zemí se nejvíce nálada zhoršila v Nizozemsku. Naopak nejvyšší růst zaznamenal index ve Španělsku. Komise rovněž uvedla, že indikátor podnikatelského klimatu se snížil na 0,92 bodu z květnových 0,98 bodu a zaznamenal pokles již čtvrtý měsíc za sebou.

Komise upozorňuje

"Současná úroveň ukazatele zůstává velmi vysoká, ale registrované postupné poklesy mohou naznačovat, že průmysl v eurozóně vstoupil do fáze zpomalení růstu," upozornila komise v prohlášení.

Hrubý domácí produkt eurozóny v prvních třech měsících letošního roku vzrostl mezičtvrtletně o 0,8 procenta a meziročně o 2,5 procenta. V posledním čtvrtletí loňska růst v unijních státech eurozóny mezičtvrtletně činil 0,3 procenta a meziročně 1,9 procenta.

Tagy: EU ekonomika finance Brusel snížení

Zdroje: ČTK