Nagyová si u soudu posteskla nad nynější psychicky náročnou situací. Nečas nedorazil

AKTUALIZOVÁNO SLEDUJEME (aktualizováno: 15. 7. 2013 15:20) - Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Bývalá šéfka premiérova kabinetu Jana Nagyová vypovídala dnes u Obvodního soudu pro Prahu 1 v kauze zveřejnění jejích odměn na úřadu vlády. U výslechu se většinou odvolávala na svou lednovou výpověď na policii. Řekla, že nyní prožívá psychicky i fyzicky náročnou situaci. Poslední měsíc strávila kvůli obvinění z podplacení trojice poslanců ODS a z nezákonného sledování manželky expremiéra Petra Nečase (ODS) ve vazbě. Jednání bylo odročeno na 23. října. 

Advokát Nagyové Eduard Bruna soud v úvodu požádal, aby jeho svěřenkyně mohla kvůli svému zdravotnímu stavu vypovídat vsedě. 

Výslech trval zhruba čtvrt hodiny. Nagyová u soudu řekla, že od záležitosti uběhlo hodně času a že si nepamatuje, jaké částky v daných měsících brala. Nedokáže tedy říci, zda soudem předložené výplatní pásky odpovídají skutečnosti, uvedla. Nežádá prý žádnou finanční kompenzaci. Oznamovatelem trestného činu prý nebyla ona, ale úřad vlády, dodala. 

K soudu se dnes nedostavil expremiér Nečas, který je jedním ze svědků v projednávané kauze. Podle soudkyně se omluvil z rodinných důvodů a bude předvolán na jiný termín. O tom, že by měl soud dnes vyslechnout i Nečase, se dosud nemluvilo. Obhájce obžalovaného Karla Randáka již dříve uvedl, že na jeho výslechu u soudu netrvá. 

Základní plat Nagyové byl 30 000 Kč

Obžaloba ze zveřejnění odměn, a tedy z neoprávněného nakládání s osobními údaji viní člena správní rady protikorupčního fondu Randáka a někdejší zaměstnankyni úřadu vlády Lenku Pikorovou. Závažným způsobem prý zasáhli do soukromí a osobního života Nagyové a výrazně zhoršili její pověst. Randák vinu odmítá. 

Podle zveřejněných informací měla Nagyová jako vrchní ředitelka sekce kabinetu předsedy vlády základní plat kolem 30.000 korun, mzda se jí ale několikanásobně zvýšila díky odměnám. Například jeden měsíc měla na výplatní pásce celkem 273.000 korun hrubého, tedy zhruba 190.000 korun čistého. 

Žalobci tvrdí, že Pikorová, která pracovala jako asistentka Nagyové a mimo jiné přebírala její výplatní pásky, dala v roce 2011 dvě z těchto pásek Randákovi za účelem jejich zveřejnění v médiích. Randák prý dokumenty předal internetovému deníku Insider, který je loni v lednu zveřejnil. 

Tagy: kauza Nagyová

Zdroje: ČTK