Nad Ukrajinou byly sestřeleny dva bitevníky. Může za to Rusko, tvrdí Kyjev

- Aktuality autor: Petr Kubec

Dva ukrajinské bitevní letouny byly ve středu sestřeleny nad východem Ukrajiny. Kdo za vypálením protiletadlových raket stojí není zatím známo, Kyjev se však domnívá, že útok má na svědomí Rusko. Ztrátu dvou strojů potvrdila armáda. Piloti obou letounů se pravděpodobně katapultovali a hledají je armádní záchranáři.

Bojový letoun Su-25

Bojový letoun Su-25,zdroj: Profimedia.cz

"Dvě naše letadla byla zasažena ve výšce 5200 metrů. Podle předběžných informací byly střely odpáleny z území Ruské federace," uvedla ukrajinská bezpečnostní rada, kterou cituje agentura Reuters.  K sestřelení bitevníků Su-25 se přitom dříve přihlásili proruští separatisté, bojující s vládními silami na východě země.

První letoun byl podle ukrajinských médií sestřelen v lokalitě Saur Mohila, která leží asi 40 kilometrů jižně od obce Hrabove, kam minulý týden ve čtvrtek dopadly trosky malajsijského boeingu s téměř třemi sty lidí na palubě. Stroj prý letěl směrem na Luhansk.

O pádu druhého letadla nejsou žádné bližší podrobnosti známy. Povstalci uvedli, že letadlo bylo zásahem rakety poškozeno a odletělo severním směrem. Armáda později potvrdila jeho ztrátu. V obou případech šlo podle armádních zdrojů o bitevní letouny Su-25.

V oblasti už vzbouřenci sestřelili několik ukrajinských letounů, den před katastrofou Boeingu 777 to byly u města Snižne dva letouny Su-25. Obětí raket země-vzduch se staly i dopravní vojenské letouny Il-76 a An-26 ukrajinské armády. Desítky lidí přitom zahynuly, několika pilotům se podařilo katapultovat, respektive vyskočit s padáky.

V Doněcku po celou noc pokračovaly přestřelky mezi povstalci a ukrajinskou armádou. Podle agentury Unian byla v řadě čtvrtí přerušena dodávka elektřiny a vody, při ostřelování města zahynulo několik lidí a desítky byly ošetřeny v nemocnici. Granátem byl zasažen doněcký chemický závod, který začal hořet. Intenzivně se bojovalo také u doněckého letiště.

Střelba se ozývala i z okolí města Lysyčanska, které v minulých dnech obsadila ukrajinská armáda. V samotném městě, stejně jako v sousedním Severodoněcku, vojenské jednotky a příslušníci Národní gardy likvidují poslední povstalecké oddíly, uvedla ukrajinská agentura. V Severodoněcku se našlo několik zbrojních skladů s protitankovými střelami, houfnicemi a velkým množstvím munice.

Podle ukrajinské armády i v noci na dnešek pokračovalo ostřelování ukrajinského území z Ruska. Armádní analytik Dmytro Tymčuk oznámil, že ruští vojáci pálili na ukrajinské pohraniční posty nejméně dvakrát z baterií Grad.

Tagy: Rusko letoun armáda letadlo Ukrajina letecké neštěstí krize na Ukrajině separatisté sestřelené letadlo

Zdroje: ČTK