Nad svazky Stasi začíná dohlížet Jahn, chválí spolupráci s Čechy

- Aktuality autor: red

Vedení respektovaného německého úřadu pro dokumentaci činnosti bývalé východoněmecké tajné policie Stasi dnes přebírá novinář Roland Jahn, který na vlastní kůži poznal praktiky této obdoby československé Státní bezpečnosti (StB).

Sedmapadesátiletý někdejší disident velmi oceňuje dosavadní spolupráci úřadu s podobnými institucemi v Česku a v dalších zemích střední a východní Evropy, která umožňuje mimo jiné zkoumat "bratrskou pomoc" represivních složek států komunistického bloku. Jak vypadala ta mezi NDR a ČSSR, přibližuje i série akcí, které letos německý úřad hostí.

Instituce, která kvůli komplikovanému názvu bývá v Německu tradičně nazývána podle jejího vedoucího - nově tedy Jahnův úřad -, má za úkol spravovat dokumenty Stasi a objasňovat její aktivity. Vědcům, novinářům i obětem sledování také zpřístupňuje dochované složky ministerstva státní bezpečnosti, jak zněl oficiální název Stasi. V současnosti jich archivuje na 111 kilometrů a o možnost nahlédnout do těchto materiálů každý měsíc zažádá okolo 5000 lidí. Od jejího zřízení jich už bylo 1,8 milionu.

Přiblížení lidem

Obdobné organizace vznikly i v dalších postkomunistických státech. V Česku je jím Ústav pro studium totalitních režimů. "Je důležité, že něco takového, jako je německý úřad, bylo v jiných východoevropských zemích vůbec vybudováno," řekl Jahn ještě před nástupem do úřadu. "Už při budování těchto institucí je důležitá spolupráce, kdy dochází k výměně myšlenek a vzájemné pomoci. A tato spolupráce v posledních letech fungovala velmi dobře," soudí rodák z Jeny, který bude v čele úřadu navazovat na práci Joachima Gaucka a Marianne Birthlerové. Té tento měsíc vypršel druhý pětiletý mandát a dnes vpodvečer předá pomyslné žezlo svému nástupci.

Spolupráce s východními sousedy ale nefunguje jen na vědecké bázi. Jahnův úřad ve spolupráci s Českým centrem a Slovenským institutem v Berlíně připravil pro letošek sérii akcí, které mají přiblížit kooperaci Stasi s StB i aktivity disentu v někdejší NDR a ČSSR. Už nyní mají Berlíňané možnost vidět putovní výstavu fotografií Praha očima tajné policie, na kterou od července naváže výstava snímků Blanky Lamrové, která zachycovala východní Němce prchající na podzim 1989 do Prahy. Celý projekt, iniciovaný Českým centrem, vyvrcholí symbolicky 17. listopadu.

Pro Jahna se dnešním nástupem do vedení úřadu dokumentace činnosti Stasi podle jeho vlastních slov uzavře životní kruh, neboť na počátku jeho novinářské kariéry byla právě východoněmecká tajná policie. Ta ho v roce 1983 donutila opustit vlast, kde se zapojoval do opozičních aktivit a byl za ně i vězněn. On se poté usadil v tehdejším Západním Berlíně, kde se začal živit jako žurnalista a odkud podporoval disidentské kruhy v NDR.

Vidět vlastní svazek

"Přes toto téma jsem se dostal k novinařině, už se mi blíží šedesátka, a tak s ním možná svou profesní dráhu zakončím," uvedl Jahn jeden z důvodů, proč se nakonec rozhodl nominaci na post šéfa úřadu přijmout. Spolkový sněm ho jím zvolil v lednu.

Díky práci novináře byl údajně také vůbec prvním Němcem, který se mohl podívat do svazku, jež na něj Stasi vedla. Na počátku roku 1990 totiž natáčel reportáž o tehdejších sporech, zda dokumenty ještě existující tajné služby zničit nebo zachovat. Dodnes ho prý bolí, že na něj Stasi donášeli i jeho přátelé v Západním Berlíně. "Už jsem se s tím naučil žít. A na rozdíl od nich mám klid, což je nyní důležité i pro mou činnost spolkového pověřence," dodal Jahn.

Sám sebe v čele úřadu vnímá jako garanci, že se na dobu před rokem 1989 v Německu nezapomene a že zpracovávání komunistické diktatury v NDR neskončí. "Moje osoba je zárukou dalšího objasňování, zárukou, že nebude nostalgie po NDR. Že se o těch událostech bude psát tak, jak se opravdu staly," tvrdí nový pán nad dokumenty Stasi.

Tagy: StB

Zdroje: ČTK