Nad padělateli slavných obrazů českých malířů spadla klec. Skončili v rukou policie

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Hradecká krajská policie v pondělí zatkla dva muže z Prahy podezřelé z padělání desítek obrazů českých malířů 20. století. Padělky muži prodávali. V případě odsouzení mužům za padělání a podvod hrozí až osm let vězení. Na oba muže vyšetřovatel navrhl uvalit vazbu. ČTK o tom dnes informovala mluvčí hradecké krajské policie Iva Kormošová. Muži ve věku 52 a 56 let byli údajně hlavními aktéry organizované skupiny prodejců padělaných obrazů, kterou se kriminalistům podařilo rozbít letos v červnu. 

Policejní vůz

Policejní vůz,zdroj: isifa/MAFRA/Ondřej Bičiště

V červnu policie zatkla ženu z Ostravska a muže a ženu z Brna. Policie je obvinila z podvodu. Skupině se údajně podařilo prodat 56 obrazů za 1,05 milionu korun. Dalších 56 obrazů za 1,23 milionu korun se skupina prodat pokusila. 

Starší z v pondělí zatčených mužů podle policie nejméně tři roky vymýšlel kolekce napodobenin výtvarných děl k prodeji. Také obstarával vzory k jejich vyhotovení, sám se na jejich tvorbě podílel, zejména v oblasti grafických prací a signatur. V konečné fázi zprostředkovával odbyt padělků. Mladší z mužů dělal napodobeniny děl význačných českých malířů 20. století. Také vymýšlel nové obrazy ve stylu tvorby těchto malířů, které však skuteční malíři nikdy nevytvořili. Muži podle zjištění ČTK padělali například díla Vladimíra Komárka, Josefa Lady, Františka Tichého či Kamila Lhotáka. 

Při domovních prohlídkách u zatčených kriminalisté zajistili více jak 100 obrazů. "Obrazy budou v následujících dnech zaslány ke znaleckému zkoumání, zda se jedná o falzifikáty," uvedla mluvčí. 

U staršího z mužů kriminalisté našli ve vestavěném trezoru ilegálně držený revolver, pistoli a téměř 200 kusů střeliva. Muže tak čeká rozšíření obvinění o nedovolené ozbrojování, uvedla policie. Experti budou zkoumat, zda zbraně nebyly použité k trestné činnosti. 

Tagy: padělky obrazy

Zdroje: ČTK