Na zrušení víz pro Čechy má prý zájem i Kanada

- Aktuality autor: red

Výsledkem dalších jednání mezi Českem a Kanadou o vízové povinnosti by mělo být budoucí zrušení kanadských víz. Shodli se na tom diplomaté obou zemí na jednání pracovní skupiny v Praze.

Podle mluvčího ministerstva zahraničí Filipa Kandy ale nepadl termín, kdy by víza pro české turisty mířící do Kanady mohla být odstraněna. Ottawa víza opětovně zavedla loni po rostoucím přílivu českých - tedy převážně romských - žadatelů o azyl. 

K zástupcům Česka a Kanady se na schůzce připojili také představitelé Evropské komise (EK), kterou Praha loni požádala o pomoc při snaze opět víza zrušit. Jednání budou pokračovat, řekl Kanda. "Obě strany se dohodly, že výsledkem tohoto procesu je návrat k bezvízovému stavu. K tomu obě strany musejí udělat sérii kroků," uvedl mluvčí. 

K požadovala po Kanadě splnění dvou podmínek - otevření vízového úseku v Praze, což se stalo, a stanovení cestovní mapy ke zrušení víz.

"Cestovní mapu ještě nemáme," připomněl Kanda. V dubnu by se situací měla zabývat rada pro vnitro a spravedlnost EU. Po obnovení vízové povinnosti loni v říjnu Evropská komise pohrozila Kanaďanům, že doporučí zemím EU zavedení víz pro kanadské diplomaty, pokud země javorového listu do konce roku neučiní určité vstřícné kroky. 

Kanadské velvyslanectví uvedlo, že po loňském zavedení víz počet žadatelů z ČR poklesl. Podle nich ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku žádalo v Kanadě o azyl jen 30 českých občanů. Do té doby od ledna to přitom bylo 2172 lidí, tedy mnohem víc. Výrazné snížení počtu žadatelů o azyl ale údajně není pro Kanadu přímý signál k rušení víz. 

Nově diplomatická mise země javorového listu zveřejnila údaje, podle nichž loni tamní úřady uzavřely projednávání 900 českých žádostí o azyl. Z nich 734 žadatelé stáhli nebo nebyly obnoveny, v 90 případech zájemci uspěli. Zamítnuto bylo 76 žádostí. 

Do Kanady jezdí z Česka žádat o azyl vesměs Romové, kteří si stěžují na diskriminaci. Jiné informace ovšem loni hovořily o tom, že odjezdy českých občanů jsou organizované, někteří lidé si z nich udělali podnikání a že žadatelé zneužívají tamní systém.

Tagy: Česko Kanada problém viza

Zdroje: ČTK