Na zmražení našeho jaderného programu zapomeňte, vzkazuje Írán

- Aktuality autor: art

Návrh amerického prezidenta Baracka Obamy na desetileté zmražení íránského jaderného programu se v Teheránu s příliš velkým úspěchem nesetkal. Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf podle místní agentury Fars prohlásil, že je americký návrh nepřijatelný. Zaríf přitom v úterý jedná ve švýcarském Montreux s americkým kolegou Johnem Kerrym. 

Kerry toho s íránským kolegou Zarífem nejspíš mnoho nedojedná

Kerry toho s íránským kolegou Zarífem nejspíš mnoho nedojedná,zdroj: Profimedia.cz

Na "přehnané a nelogické požadavky" podle Zarífa jeho země nepřistoupí. V diplomatických rozhovorech ale Teherán hodlá pokračovat.

"Obamovo stanovisko je vyjádřeno nepřijatelnými a výhrůžnými větami. Írán nepřijme přemrštěné a nelogické požadavky. Teherán bude v rozhovorech o jaderném programu se šesti velmocemi pokračovat," citoval Fars šéfa íránské diplomacie.

O jádru s Íránem jedná takzvaná šestka – Spojené státy, Británie, Francie, Německo, Rusko a Čína. Jejich zástupci se snaží přemluvit Írán k ústupkům už delší dobu. Jaderné rozhovory jednu dobu uvízly na mrtvém bodě a následně úplně zamrzly, před dvěma lety se ale šestce podařilo dosáhnout alespoň částečné dohody, na kterou by se nyní mělo navázat. Případný ústupek ze strany Íránu by mu přinesl zrušení západních sankcí.   

Obama v pondělí navrhl, aby Írán zmrazil svůj jaderný program v takovém stavu, ve kterém je v tuto chvíli, a umožnil mezinárodní kontroly. Šéf Bílého domu ale zároveň připustil, že Teherán na něco takového nejspíš nepřistoupí.

Tagy: Írán Spojené státy zahraniční politika jaderná energie Mezinárodní Diplomacie íránský jaderný program

Zdroje: ČTK