Na západě Čech je kvůli sněhu stále uzavřena řada silnic

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Některé silnice třetích tříd jsou v Plzeňském kraji stále zavřené kvůli sněhovým závějím, které se na nich utvořily v sobotu. Trvalé sněžení v kraji ustalo, některé komunikace mohou namrzat.

Neprůjezdné silnice se cestáři pokusí otevřít během dne. Řekli to v neděli dispečeři jednotlivých správ a údržeb silnic v kraji. ´

Na jižním Plzeňsku jsou dosud neprůjezdné silnice třetích tříd mezi Starým a Mladým Smolivcem a mezi Kasejovicemi a Újezdem. "Nasadíme na ně frézu a během dne se pokusíme závěje odstranit, aby byly v pondělí průjezdné," uvedla dispečerka silničářů ve Starém Plzenci. Ostatní silnice v okrese jsou sjízdné. Mohou ale místy namrzat, například v okolí Stodu. 

Na Domažlicku, kde byly kvůli závějím uzavřené silnice v sobotu, je nyní vše průjezdné. V okrese místy sněží. Řidiči by měli věnovat jízdě větší pozornost, upozornil dispečer tamních cestářů. Ta Tachovsku napadlo v noci do deseti centimetrů sněhu. Silnice jsou nyní většinou po ošetření mokré, místy se sněhovou kaší. V kopcích na Bezdružicku a v okolí Přimdy může být na cestách ujetá vrstva sněhu, která místy namrzá. 

K ránu přituhlo, silnice jsou zledovatělé

Na Klatovsku nasněžilo přes noc na horách do 15 centimetrů sněhu. V nižších polohách okresu jsou silnice podle dispečera Jaroslava Majera sjízdné, leží na nich sněhová břečka.

Na Šumavě vítr stále v některých úsecích nafoukává na silnice sněhové jazyky. Kvůli závějím je na Klatovsku uzavřena lokální silnice mezi Dolejším a Hořejším Těšovem. "Nasazujeme tam frézu, během dopoledne bude zprůjezdněná," uvedl Majer. 

Na severním Plzeňsku mohou namrzat silnice třetích tříd. "V noci bylo tepleji než teď ráno, jsou sněhové a dešťové přeháňky. Teď některé silnice mohou být místy zledovatělé. Ošetřujeme je posypem," popsal dispečer severoplzeňských cestářů Zbyněk Jaroš.

Také v Karlovarském kraji závěje zavřely silnice

Také v Karlovarském kraji zůstávají od soboty dvě silnice uzavřené kvůli sněhovým závějím. Silničáři se je chtějí pokusit zprůjezdnit dnes dopoledne. Jsou to silnice mezi Poutnovem a Mnichovem a mezi Horním Kramolínem a Novou Farmou na Chebsku, řekla dispečerka krajských silničářů Jana Matějíčková. 

"Některé silnice v kraji jsou hůře sjízdné, momentálně máme sněhové i dešťové přeháňky. Veškerá technika je v terénu," uvedla. Silničáři proto doporučují jízdu se zvýšenou opatrností. 

Na uzavřených silnicích se v sobotu utvořily až téměř třímetrové závěje. Bylo uzavřeno šest úseků silnic na Chebsku. Část se přes noc podařilo zprůjezdnit. Na zbývajících dvou uzavřených úsecích chybí zatím dopravní značky, protože zapadaly sněhem. Silničáři teď podle dispečerky nasadí do míst bagr a další techniku, aby se úseky uvolnily.

Tagy: Plzeň sníh námraza

Zdroje: ČTK