Na západ Čech vtrhne deštivé počasí. Proprší celý víkend

- Aktuality autor: Michal Polák

Do pátečního rána naprší na západě Čech až 50 milimetrů srážek, na některých tocích může být dosaženo prvního stupně povodňové aktivity. Během posledního srpnového dne se déšť rozšíří i na Moravu, srážky zde budou nejvydatnější v Jeseníkách a na Českomoravské vrchovině, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

"Do pátečního rána budou nejvydatnější srážky v západní polovině Čech s úhrny 15 až 40 milimetrů, ojediněle až 50 milimetrů za 24 hodin. Je předpoklad, že takové množství vody způsobí jen mírné zvýšení hladin toků, v nejnasycenějších povodích, jako je povodí Otavy a Malše, může být ojediněle dosaženo i prvního stupně povodňové aktivity," sdělil Jan Havelka z ČHMÚ.

Déšť se poté rozšíří i na Moravu, v Jeseníkách a na Českomoravské vrchovině může spadnout až 30 milimetrů. Na ostatním území budou srážkové úhrny nižší, většinou mezi pěti až 15 milimetry.

Vydatný déšť tak zmírní sucho, které po řadě teplých dnů panuje. Pršet má až do konce týdne, od pondělí by se měly přeháňky objevovat jen ojediněle. Do Česka zároveň přijde studená fronta, v pátek a v sobotu teploty nepřekročí 20 stupňů Celsia. Září by ale mělo přinést oteplení, během týdne může rtuť vystoupat až na 28 stupňů Celsia.

Tagy: déšť srpen počasí

Zdroje: ČTK