Na vědu půjde příští rok 26,6 miliard. Zvýšení o 1,5 miliardy se nekoná

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Na vědu a výzkum půjde příští rok celkem 26,6 miliardy korun. Tento rozpočet pro vědce s největší pravděpodobností dnes schválila vláda. ČTK to řekl zpravodaj pro rozpočet Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) Karel Aim. Je tedy téměř jisté, že excelentní výzkum nedostane přidáno 1,5 miliardy korun, jak se před třemi měsíci předpokládalo. 

Bankovky

Bankovky,zdroj: Isifa.com

Úřednická vláda Jiřího Rusnoka v demisi dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok, který počítá se schodkem 112 miliard korun. Většina ministerstev a státních úřadů přitom bude mít ve srovnání s letoškem více peněz na výdaje. 

"Vláda dnes schválila návrh zákona o státním rozpočtu se vším všudy včetně výdajů na výzkum a vývoj a včetně střednědobého výhledu, který je přílohou zákona, jakkoli nezávaznou. A v tom návrhu zákona o státním rozpočtu by měly být výdaje v této výši," řekl Aim. Rozpočet na vědu je podle Aima vyšší zhruba o půl miliardy korun než letošní výdaje. Současný rozpočet na vědu a výzkum je 26,1 miliardy korun. 

Do nového rozpočtu se podle Aima přidalo více než 300 milionů korun, které byly do rozpočtu ministerstva školství přesunuty květnovým usnesením vlády z ministerstva zahraničí. Šlo prý o poplatky na hrazení členství ČR v mezinárodních organizacích, které se zabývají výzkumem a vývojem. 

Nečasovo "poslední" rozhodnutí před pádem vlády

Navýšit rozpočet na vědu a výzkum rozhodla těsně před svým koncem minulá vláda Petra Nečase (ODS). Příští rok měl vzrůst o 1,5 miliardy korun, z toho miliarda měla jít přímo na excelentní výzkum. Celkové navýšení se mělo promítnout i do let 2015 a 2016. 

Návrh rozpočtu měl podle dřívějších vyjádření RVVI zajistit stabilizované výdaje na rozvoj výzkumných organizací, na specifický výzkum na vysokých školách, na programy udržitelnosti nových výzkumných infrastruktur vybudovaných z fondů EU a také výdaje na aplikovaný výzkum. 

Na konci srpna Rusnokova vláda přidala víc peněz například aplikovanému výzkumu, konkrétně schválila nový výzkumný program Delta, který jako první podpoří spolupráci českých firem se zahraničním výzkumem. 

Tagy: česká věda

Zdroje: ČTK