Na Václavském náměstí proběhl další protest Holešovské výzvy

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

AKTUALIZOVÁNO. Na pražském Václavském náměstí se dnes koná protivládní demonstrace pořádaná Holešovskou výzvou. Pod sochou svatého Václava se po 17:00 podle policie sešla asi tisícovka lidí, po setmění však přibližně třetina odešla.

Krátce po půl osmé se pak přítomní v klidu rozešli. Jeden z organizátorů Zdeněk Ponert je ale vyzval, aby se v centru Prahy opět sešli v sobotu v 17:00. V sobotu by se podle něj lidé měli tak jako ve čtvrtek vydat před Českou televizi na Kavčí hory.

Dnešní setkání navázalo na čtvrteční demonstrace pořádané v několika větších městech Česka, kterých se zúčastnily tisíce lidí, v Praze ve čtvrtek přišlo asi 2500 demonstrantů. Podle iniciátorů je cílem protestů demise vlády Petra Nečase (ODS), odchod prezidenta Václava Klause, zastavení reforem i církevních restitucí.

Stejně jako ve čtvrtek zahájily demonstraci písně Karla Kryla, řada lidí si připnula visačky s nápisem "Stydím se za vládu a prezidenta a chci jejich demisi". Visačky si lidé od organizátorů mohli koupit za pět korun.

Psali jsme: Bohuslav Sobotka: Napětí ve společnosti nezmizelo, vláda by měla odejít

Účastníci podepisovali petice za odstoupení vlády a za důslednou kontrolu privatizace. Demonstranti přinesli transparenty s nápisy "Pryč s politiky a mafiány", "Nebuďme stádo ovládané ČT" či "Konec hry".

Během více než dvou hodin vystoupilo před dav, v němž převládali starší lidé, asi deset řečníků, kteří kritizovali poměry v Česku. Jejich slova přerušoval souhlasný potlesk, pískot a skandování.

Stejně jako ve čtvrtek k demonstrantům promluvil Hördur Torfason, který byl iniciátorem protestů na Islandu vedoucích k pádu tamější vlády. "Nebojujeme jen u vás, ale všude v Evropě. Všude je korupce, která rozvrací naši společnost, proto je nutné s ní bojovat," řekl Torfason.

Holešovská výzva je proti všem politickým stranám, uvedl mimo jiné jeden z organizátorů protestů Ponert, kontroverzní pražský taxikář, známý spory kvůli předražování jízdného. 
I když dnešní účast byla oproti čtvrteční sotva poloviční, musela policie odklonit dopravu z horní části náměstí do Krakovské ulice. Průjezd centrem města tak byl nějakou dobu zcela ucpaný.

Vláda by podle Nečase měla pokračovat

Ve čtvrtek v Praze proti vládě protestovalo podle policie asi 2500 lidí. V Brně jich byly až 4000, v Hradci Králové a Ostravě asi tisícovka.

Premiér Petr Nečas dnes odpoledne prohlásil, že demonstrace respektuje, vláda ale podle něj bude v konsolidaci veřejných financí pokračovat. "Je to klíčový úkol, musela by to dělat jakákoliv vláda v jakémkoli stranickém nebo politickém složení," řekl. Ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) uvedl, že lidé, kteří v ulicích měst žádají odchod koaliční vlády, by kromě protestu měli také nabízet alternativní řešení problémů.

Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky vedly k demonstracím obavy z budoucnosti, protože lidé nevěří, že vláda vede zemi správným směrem.

Autoři Holešovské výzvy nedávno vyzvali vládu, aby do konce února odstoupila. Oznámili, že pokud kabinet na jejich požadavky nezareaguje, uspořádají "celonárodní protest".

Tagy: demonstrace

Zdroje: ČTK