Na Ukrajině začalo líčení s ruskými vojáky, Rusko soudí Savčenkovou

AKTUALIZOVÁNO VIDEO (aktualizováno: 29. 9. 2015 16:30) - Aktuality autor: roj

Před soudem v ukrajinském Kyjevě stanula dvojice ruských vojáků zajatých v květnu na východě země. Jsou obžalováni z boje proti ukrajinské armádě. V Rusku zároveň pokračoval soud s ukrajinskou pilotkou Nadijou Savčenkovou, která je souzena za údajný podíl na smrti dvou ruských novinářů. Ta dnes při výpovědi zopakovala, že byla zajata ještě před útokem na novináře.

Na Ukrajině začal soud se dvěma ruskými vojáky zajatými na východě země

Na Ukrajině začal soud se dvěma ruskými vojáky zajatými na východě země,zdroj: Profimedia.cz

Savčenková dnes u soudu v ruském městečku Doněck u hranic s Ukrajinou řekla, že proruští rebelové ji loni drželi týden v Luhansku a pak ji předali rusky hovořícím mužům, kteří ji proti její vůli přepravili přes hranici. Dodala, že povstalci ji zadrželi ještě před kritickým minometným útokem na skupinu novinářů a civilistů.

Požadovala, aby její výpověď byla ověřena na detektoru lži, avšak soud její návrh odmítl.

Na internetu se dnes objevily záběry ze zajetí Savčenkové separatisty. Podle listu Ukrajinska pravda toto video, odporující ruské obžalobě, zveřejnil fond bývalého ropného magnáta a vězně Michaila Chodorkovského.

 

V Kyjevě současně začal soud se dvěma ruskými vojáky zajatými v květnu na východě země a obžalovanými z boje proti ukrajinské armádě. Během dnešního přípravného jednání jeden z vojáků agentuře AFP řekl, že na ně ukrajinské úřady vyvíjejí nátlak, aby vypovídali tak, jak to vyhovuje prokuratuře.

Soud oběma vojákům, četaři Alexandru Alexandrovovi a kapitánu Jevgeniji Jerofejevovi, prodloužil vazbu o 60 dnů a předal případ vyšší instanci, aby rozhodl o žádosti předat případ do Luhanské oblasti. Datum dalšího stání není známo.

Podle spekulací ukrajinských i ruských médií by mohla být Savčenková vyměněna za ruské vojáky zajaté na Ukrajině.

Alexandrov a Jerofejev se dnes objevili před soudem v železné kleci, ze které mohli příležitostně komunikovat s novináři. Prokuratura je viní z pěti trestných činů, především z účasti na "agresivní válce" proti Ukrajině a na "teroristickém atentátu". Prokuratura požaduje doživotí.

"Hrozí nám dlouholetý trest za něco, co jsme neudělali. Doufáme v Boha, ale určitě ne v ukrajinskou justici," řekl novinářům Jerofejev. Alexandrov proces podle AFP nechtěl komentovat.

Vojáci byli zadrženi v polovině května u města Ščasťa v Luhanské oblasti. Při zadržení byli ozbrojeni, ale příkaz útočit prý neměli. Pozorovatelům Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) bez dalšího upřesnění řekli, že je na Donbas vyslalo "armádní velení".

Moskva ale oficiálně popírá, že by byla na Ukrajině vojensky přítomna, a o Alexandrovi a Jerofejevovi tvrdí, že od loňského prosince jsou bývalými vojáky.

Tagy: Rusko zahraničí Ukrajina krize na Ukrajině justice a soudy

Zdroje: ČTK