Na Ukrajině začala kampaň před květnovými prezidentskými volbami

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Na Ukrajině dnes oficiálně začala kampaň před předčasnými prezidentskými volbami. Novou hlavu státu mají Ukrajinci volit 25. května, jak rozhodl parlament po sesazení dosavadního prezidenta Viktora Janukovyče. Jeho režim se zhroutil v důsledku tříměsíčních protestů; policie nyní pátrá po bývalém šéfovi státu, aby mohl být postaven před soud za "hromadné vraždy" civilistů. 

Demonstrace v Kyjevě

Demonstrace v Kyjevě,zdroj: Profimedia.cz

Ještě v pondělí parlament vyčlenil na uspořádání voleb potřebné peníze. Dneškem začíná navrhování kandidátů na prezidenta, kteří už mohou předat příslušné dokumenty ústřední volební komisi. Poslední termín podle agentury Interfax bude 4. dubna. K registraci musí kandidát složit kauci ve výši 2,5 milionu hřiven (asi 5,4 milionu Kč). 

Předpokládá se, že parlament ještě upraví volební zákon a také změní složení ústřední volební komise. V té stávající totiž mají většinu zástupci bývalé provládní většiny, kterým někdejší opozice vyčítá, že ve volbách připouštěli manipulace ve prospěch Janukovyčova tábora. 

Za možné uchazeče o prezidentskou funkci je pokládán boxerský šampion a předseda strany UDAR Vitalij Kličko, vlivný poslanec a podnikatel Petro Porošenko, předseda poslaneckého klubu Tymošenkové strany Vlast Arsenij Jaceňuk, předseda nacionalistické strany Svoboda Oleh Ťahnybok, jakož i bývalá premiérka Julija Tymošenková. Někdejší soupeřka sesazeného prezidenta Janukovyče byla v sobotu propuštěna z charkovského vězení, kde si odpykávala sedmiletý trest za údajné zneužití pravomocí. Tymošenkové advokát Serhij Vlasenko ale upozornil, že expremiérka se dosud nerozhodla, zda bude na prezidentku opět kandidovat. 

Již v pondělí se objevily zprávy, že o křeslo státu se bude ucházet charkovský gubernátor Michail Dobkin, který v minulých dnech před revoluční vlnou uprchl do Ruska, ale do Charkova se zase překvapivě vrátil. Dobkin je na západě Ukrajiny považován za proruského radikála, jeho politickým programem je federativní rozdělení země. 

Předvolební kampaň má trvat do půlnoci 23. května. Samotné hlasování se odehraje 25. května, od osmi ráno do osmi večer místního času. 

Tagy: Ukrajina prezidentské volby

Zdroje: ČTK