Na Ukrajině odstoupil šéf luhanských separatistů

- Aktuality autor: Ondřej Neufus

Šéf Luhanské lidové republiky kvůli zdravotnímu stavu odstoupil. V projevu, ve kterém rezignaci oznámil, tak uvedl, že východní Ukrajině hrozí humanitární katastrofa. Jeho odchod údajně není trvalý, ovšem kdy by se do funkce měl vrátit se stále neví.

Valerij Bolotov (uprostřed) při projevu

Valerij Bolotov (uprostřed) při projevu,zdroj: Isifa.com

Šéf nikým neuznané povstalecké Luhanské lidové republiky na východě Ukrajiny Valerij Bolotov ze zdravotních důvodů rezignoval. V projevu uvedl, že jeho odchod je dočasný, napsala agentura ITAR-TASS. Bolotovův odchod přichází týden poté, co odstoupil vůdce doněckých separatistů Alexandr Borodaj.

Povstalecké vedení už v červenci opustil Denis Pušilin, šéf doněckého "Nejvyššího sovětu". Rus Pušilin se vzdal své funkce údajně z osobních důvodů a žije v Moskvě.

Ruský pas má stejně jako Pušilin a Borodaj i Bolotov. Ten ve svém rezignačním prohlášením uvedl, že kvůli zranění již dále nemůže vykonávat svou funkci. Dodal, že nahradit by ho měl dosavadní "ministr obrany" povstalecké republiky Igor Plotnickij. Termín svého možného návratu do funkce Bolotov neuvedl.

"Jsem obyvatel Luhansku, je to můj domov a budu pokračovat v boji za naše společné ideály," řekl Bolotov, který se narodil v jihoruském Taganrogu na pobřeží Azovského moře. V projevu uznal, že situace povstalců je složitá a že oblasti hrozí humanitární katastrofa.

Zpravodajské agentury již dříve uvedly, že povstalecké vedení se rozhodlo postupně nahrazovat rodilé Rusy polními veliteli z řad Ukrajinců. Chce tak prý podpořit bojovou morálku vzbouřenců, kteří jsou už několik týdnů pod silným tlakem ukrajinské armády a ztrácejí pozice.

Tagy: rezignace Ukrajina východní Ukrajina Luhanská oblast proruští povstalci

Zdroje: ČTK