Na tržnici v Hatích zabavili celníci padělky za 27 milionů korun

- Aktuality autor: red

V tržnici China town v Hatích na Znojemsku, která je jednou z největších na Moravě, zabavili celníci o tomto víkendu 24.000 padělků zboží.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Jejich prodejem by majitelům ochranných známek vznikla škoda asi za 27 milionů korun. Řekla to dnes mluvčí brněnského celního ředitelství Lada Temňáková. Přesné výsledky budou v pondělí.

Nový trik trhovců

Zátah začal v sobotu v poledne, kdy celníci neprodyšně uzavřeli tržnici. Tisíce padělků nalezli v kontejnerech a dodávkách u tržnice. Trhovci je využívali jako sklady pro zboží. Od sobotního poledne celníci nepřetržitě zajišťovali do dnešního dopoledne textil, obuv, oděvní doplňky, parfémy i hodinky.

"Přišli jsme na nový trik trhovců. Na padělané obuvi mají přešita loga známých firem tak, aby nebyla na první pohled vidět. Velmi snadno jde ale tyto přešívky odstranit," dodala Temňáková. Dalším překvapením je podle celníků to, že kvalita padělků, zejména sportovního oblečení, se výrazně zlepšuje.

Celníci museli použít násilí

Po uzavření tržnice měli trhovci šanci sami požádat přítomné celníky o kontrolu svých stánků. Někteří tak učinili. V jejich stáncích nebyly ale nabízeny kupujícím padělky. Tyto provozovny byly po kontrole uzavřeny a označeny jako zkontrolovaný prostor.
Prodejci padělků to ale celníkům neusnadnili. Mnozí uzavřeli své stánky, aby je museli kontroloři otevřít násilím.

Tržnice v Hatích leží přímo na česko-rakouské hranici a za levnými nákupy tam míří zejména Rakušané. Celníci v ní pravidelně zabavují stovky padělků.

Tagy: padělky Škoda celníci tržnice

Zdroje: ČTK