Na Trutnovsku narazilo do hotelu malé letadlo. Dva lidé jsou zranění

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

V Prostředním Lánově u Vrchlabí na Trutnovsku spadlo dnes odpoledne čtyřmístné letadlo Socata. Narazilo do hotelu, který byl téměř prázdný. Dvoučlenná posádka byla ve vážném stavu přepravena do nemocnice. Dnes o tom informovali záchranáři, policie a zástupce místního letiště. 

Letadlo (ilustrační foto)

Letadlo (ilustrační foto),zdroj: ThinkStock

V havarovaném stroji byli šestasedmdesátiletý muž a šedesátiletá žena z Německa. Podrobnější vyšetření ukázala, že muž utrpěl poranění hlavy, hrudníku a krční páteře. Lékaři na traumacentru jej museli uvést do umělého spánku. Žena je na tom lépe, má pohmožděný hrudník a několik vyražených zubů. 

"Mužův stav není natolik vážný, aby musel být operován. Během několika dní se prospí a snad bude v pořádku. Má zlomený krční obratel, není ale ochrnutý. Má zlomená žebra, což je krutá bolest, která hodně ztěžuje dýchání," uvedl náměstek pro lékařskou péči Fakultní nemocnice v Hradci Králové Zdeněk Tušl. 

Podle starosty Lánova Jiřího Vencla pobývali němečtí manželé na místním letišti týden a zrovna dnes se vraceli domů. Hotel Harmonia leží pod horizontem letiště a pilotům neznalých terénu to může činit problém. Šestasedmdesátiletý muž byl podle starosty zkušený pilot. 

Škoda je vyčíslena na čtvrt milionu

"Letadlo narazilo do hotelu ze severní strany do prázdného pokoje. Škoda bude asi 250.000 korun. V jižní části hotelu se konala smuteční hostina, lidem se nic nestalo. Hotel byl skoro prázdný, protože ještě není sezona," řekl Vencl. 

Německému páru se podle Jiřího Sochora z Letecké školy ve Vrchlabí nepodařil start. Čtyřmístné letadlo francouzské výroby se vůbec nedostalo do potřebné letové výšky, spadlo na zem a jelo dál, až narazilo do hotelu. "Štěstí bylo, že letadlo nemělo potřebnou letovou rychlost, jinak by nehoda byla vážnější," řekl ČTK Sochor. Německý pár měl v místním hangáru v Lánově nějakou dobu letadlo zaparkované. 

Hotel měl po nehodě poničenou střechu a pokoj v prvním patře, tak je spíš pravděpodobné, že v době nárazu byl ve vzduchu. Vše ale ukáže až vyšetřování nehody, které si převzali odborníci z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod a policie s nimi spolupracuje. 
Policisté teď také vyšetřují, zda nebyly spáchány trestné činy ublížení na zdraví z nedbalosti a obecné ohrožení. "Pokud v nehodě hrála roli zdravotní indispozice pilota, trestný čin nepřipadá v úvahu," řekla policejní mluvčí Iva Ježková.

Poslední vážná letecká nehoda se na východě Čech stala letos 9. března, kdy na Chrudimsku spadlo práškovací letadlo. Jeho pětapadesátiletý pilot zemřel.

Tagy: záchranáři pád letadla Trutnovsko

Zdroje: ČTK