Na trati u Suezského průplavu byly nastraženy výbušniny

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Egyptská armáda dnes našla výbušniny nastražené pod kolejemi na železniční trati u Suezského průplavu. Pyrotechnici je následně zneškodnili. Na sever Sinajského poloostrova mezitím zamířily další obrněné jednotky k boji proti islámským radikálům. 

Do oblasti Sinaje zamířila egyptská pěchota s podporou tanků a obrněných vozidel. Podle armádního mluvčího by měli vojáci "vyčistit" oblast v okolí města Rafáhu, kde se nachází hraniční přechod s palestinským pásmem Gazy. 

Oblast je již řadu týdnů místem útoků egyptských pozemních sil i letectva. Jejich terčem jsou sklady zbraní a výbušnin a budovy, kde se skrývali islamističtí ozbrojenci. Dnes jich egyptská armáda podle bezpečnostních zdrojů zabila nebo zranila nejméně 31. Dalších 15 osob zadržela. 

Po svržení egyptského islamistického prezidenta Muhammada Mursího armádou počátkem července vystupňovali muslimští radikálové své útoky na bezpečnostní síly v neklidné oblasti Sinaje. Egyptské bezpečnostní složky zde v reakci na to zintenzivnily své operace. 

Neklid v oblasti vyvolává obavy Spojených států a dalších zemí, protože region sousedí nejen s Izraelem a pásmem Gazy, ale také se Suezským průplavem, který je významnou námořní cestou. 

Tagy: výbušniny Suezský průplav

Zdroje: ČTK