Na Tchaj-wanu vypukla panika kvůli vzteklině šířící se mezi druhy

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Lidé na Tchaj-wanu nechávají chvatně očkovat své domácí mazlíčky proti vzteklině. Vede je k tomu případ přenosu vztekliny z jezevců na rejska, který byl v zemi potvrzen. To posílilo obavy, že se tato nebezpečná nemoc začala šířit i mezi různými živočišnými druhy, což zvyšuje potenciální hrozbu pro lidi. S odvoláním na tchajwanské zdravotní úřady o tom dnes informovala agentura AFP. 

Vzteklina (ilustrační foto)

Vzteklina (ilustrační foto),zdroj: stuffpoint.com

Zdravotníci na ostrově už bojují proti epidemii vztekliny, která se rozšířila u místního druhu jezevců; dosud bylo potvrzeno nejméně 18 případů nákazy. Ve středu úřady potvrdily, že se nemoc přenesla na rejska, což rozdmýchalo obavy, že virus může dál mutovat a přenést se na domácí zvířata - to by značně zvýšilo riziko pro lidi. U těch se zatím žádný případ nákazy neobjevil. 

V oblasti města Kao-siung, které je největší na jihu ostrova, doneslo více než 500 lidí k veterinářům na očkování svá zvířata - ovšem k dispozici bylo jen 380 dávek vakcíny, napsal tchajpejský list China Times. Ten také dodal, že panika už se šíří i vůči dalším druhům volně žijících zvířat. Skupina vesničanů v úterý chytila a ubila dvě cibetky. 

Vzteklina se na Tchaj-wanu objevila poprvé od roku 1959. Pařížská Světová organizace pro zdraví zvířat (OIE) nyní Tchaj-wan připojila na seznam zemí postižených vzteklinou. 

Na celém světě je v současnosti jen deset zemí nebo oblastí, kde se vzteklina vůbec nevyskytuje. Každoročně na tuto nemoc umírá asi 55.000 lidí na světě. Příznaky u člověka mohou zahrnovat záchvaty, částečné ochrnutí, horečku či encefalitidu. Jakmile se infekce v těle ujme, neexistuje žádná známá léčba. 

Tagy: panika Tchaj-wan vzteklina

Zdroje: ČTK