Na Tchaj-wanu řádil ničivý tajfun. Miliony lidí zůstaly bez proudu

- Aktuality autor: pal

Tchaj-wan v sobotu zasáhl silný tajfun Soudelor, doprovázený prudkými přívalovými dešti a mohutným větrem. Běsnící živel po sobě zanechal šest mrtvých a přes sto zraněných. Přes tři milióny lidí zůstaly bez elektřiny a muselo být evakuováno skoro osm tisíc lidí. Tajfun dorazil i do Číny. 

Ničivý tajfun byl doprovázen silným větrem

Ničivý tajfun byl doprovázen silným větrem,zdroj: Profimedia.cz

Na Tchaj-wanu bylo evakuováno přes 7500 lidí, bez elektřiny se ocitly bezmála tři miliony domácností, všech 279 vnitrostátních letů bylo zrušeno, stejně tak nejméně 37 mezistátních letů, informovaly tamní úřady.

Silný vítr přitom kácel stromy, strhával semafory i sloupy elektrického vedení.

Mezi oběťmi je i záchranář

Tajfun, který by podle varování meteorologů mohl být nejsilnějším v letošním roce, zasáhl časně ráno pevninu ze severovýchodu. V hornatých oblastech tam spadlo až 1000 milimetrů srážek a vítr dosahoval rychlosti 200 kilometrů v hodině.

Obětí tajfunu se podle úřadů stal záchranář, kterého zabilo projíždějící auto, když odklízel ze silnice spadané větve, a zahraniční dělník, na kterého spadla dopravní značka.

Už v pátek, když se tajfun přibližoval z oblasti nad Tichým oceánem, zahynuly na Tchaj-wanu matka s osmiletou dcerou, které smetla mořská vlna. Její další dcera se nadále pohřešuje.

Hrozí sesuvy půdy i záplavy

V hlavním městě Tchaj-peji odnesl tajfun velké ocelové pláty a tyče z rozestavěného stadionu. Městské úřady nařídily zastavit provoz na četných linkách autobusů a metra, uvedla agentura Reuters.

Úřady kromě toho vydaly varování před záplavami a sesuvy půdy. Televize přinesla záběry na spadlé sloupy větrných turbín, lidi zachycené v sesuvech a vodní masy téměř přesahující střechy aut v některých oblastech.

Podle hlavní tchajwanské energetické společnosti Taiwan Power připravila bouře o elektřinu 2,94 milionu domácností. Jen asi třetině z nich se zatím podařilo dodávky elektřiny obnovit.

Tajfun mířil z Tchaj-wanu k čínské provincii Fu-ťien, kterou zasáhl dnes pozdě večer místního času. Prudké deště a silný vítr ale mají sužovatobyvatele Tchaj-wanu i v neděli.

Tagy: zahraničí Tchaj-wan meteorologie přírodní úkazy a katastrofy

Zdroje: ČTK