Na střední školu budou opět jen dvě přihlášky

- Aktuality autor: Danica Klein

Žáci devátých tříd si budou moci na jaře podávat jen dvě přihlášky na střední školu. Dosud si přitom mohli podat přihlášky tři, školy si však stěžovaly na přílišné papírování. Děti také budou moci odevzdat zápisový lístek jen jednou. Další změny od letošního roku čekají předškoláky, budou mít ztížený odklad školní docházky. Novinky zavádí novela školského zákona, počítá také se snazší odvolatelností ředitelů.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Snížení počtu přihlášek uvítají hlavně školy, které si dlouho stěžovaly na přebujelou administrativu a vysoké náklady. Nově také ředitel nebude muset obeslat s výsledkem přijímacích zkoušek všechny uchazeče, ale jen ty neúspěšné. Seznam přijatých pak musí vyvěsit ve škole, případně zveřejnit na webu.

Děti také budou mít deset dní místo dosavadních pěti, dokdy musejí řediteli vybrané školy odevzdat zápisový lístek, a potvrdit tak, že na školu chtějí nastoupit. Zatímco dřív si mohl uchazeč svou volbu rozmyslet a vzít si lístek zpátky, což ředitelům komplikovalo nábor, nyní bude moci žák vzít zápisový lístek jen v případě, že by mu vyšlo odvolání na jinou školu.

Další novinky se týkají maturit

Změny čekají i mateřské školy. Děti v posledním ročníku mají sice stále školku zdarma, pokud si ale zažádají o odklad školní docházky, a poslední ročník tak opakují, musí už za něj platit. Zatímco dříve stačilo rodičům k žádosti o odklad potvrzení z poradny, teď musejí přiložit i potvrzení od odborného lékaře nebo psychologa. Školky by také mohly přijímat víc dětí, pokud by například některé chodily jen na dopoledne a další odpoledne. Ministerstvo tak chce bojovat s nedostatečnou kapacitou zařízení pro předškoláky.

Novela zavádí i odvolatelnost ředitelů škol. Dřív mohla obec či kraj ředitele vyhodit jen v případě závažných chyb, a pokud chtěl, měl tak mandát prakticky na doživotí. Teď ale může zřizovatel po šesti letech vyhlásit konkurz na nového ředitele. Počet dnů ředitelského volna zůstal na původních pěti, ředitel by je ale měl oznámit s předstihem a zveřejnit.

Další novinky se týkají maturit, písemné práce musí hodnotit kantor z jiné školy. Úředníci si tak slibují, že hodnocení bude objektivnější. U opravných zkoušek platí, že neúspěšný maturant skládá vždy jen tu část zkoušky, u níž propadl, tedy třeba jen test nebo ústní zkoušku.

Tagy: škola žáci novela prihlasky

Zdroje: ČTK