Na stopu údajných špionů přivedl prý FBI ruský agent-přeběhlík

- Aktuality autor: red

Na stopu údajné sítě ruských špionů, kterou se minulý týden podařilo rozbít v USA, přivedl americkou FBI ruský přeběhlík. Oznámila to americká televizní stanice ABC s odvoláním na špionážní experty USA.

Přeběhlíkem by podle nich mohl být Sergej Treťjakov, bývalý první tajemník ruské mise při OSN a zástupce rezidenta ruské rozvědky SVR v USA. Treťjakova podle ABC zverbovala americká špionáž v roce 2000.

Treťjakov byl podle amerického tisku do roku 2000 po dva roky dvojím agentem, když pracoval současně pro SVR i FBI. List Forbes Russia upozornil, že Američané začali skupinu jedenácti údajných ruských špionů sledovat právě v době, kdy Treťjakov spolupráci s FBI zahájil.

Ruská média mezitím spekulují o osobách zadržených a shodují se v názoru, že přinejmenším polovina z nich jsou ruští občané. Svou ruskou totožnost neskrývali zadržení Anna Chapmanová-Kuščenková a Michail Semenko, ke své vlasti se v pátek přihlásili Michael Zottoli (Michail Kucik) a Patricia Millsová (Natalija Pereverzevová).

Pětašedesátiletý Juan Lazaro přiznal, že jeho skutečné jméno je jiné, ale svou totožnost neodhalil. Narodil se prý v Uruguayi, ale je občanem Peru. Při výslechu se podle amerických médií prořekl, že strávil dětství na Sibiři.

Ruské národnosti jsou podle všeho i manželé Murphyovi, protože americké soudní dokumenty uvádějí jejich jméno v uvozovkách. Zadržená Tracey Lee Ann Foleyová z Bostonu si podle vyšetřovatelů přeje, aby ji oslovovali "obviněná číslo pět".

Podle nepotvrzených zpráv se americké úřady po rozbití špionážní sítě musejí postarat o osm nezaopatřených dětí. Dvě z nich ve věku jeden a tři roky mají být v dohledné době dopraveny do Ruska. Osud ostatních je nejasný, není ani známo, zda jsou americkými občany.

Podle agentury AP měly děti údajných ruských špionů ve škole často vynikající prospěch a vyrůstaly ve spořádaném rodinném prostředí.

Zdroje: ČTK