Na stavbě v Praze se našel poklad plný zlatých a stříbrných mincí

- Aktuality autor: Jakub Konečný

V Praze 12 byly dnes při výkopových pracích nalezeny na jednom ze stavenišť zlaté a stříbrné mince. 

Jejich hodnota je odhadována na zhruba tři miliony korun. Kde přesně byl poklad o hmotnosti 6,5 kilogramu nalezen, nechce radnice zveřejnit, sdělila mluvčí Prahy 12 Eva Burianová. Podle starosty Petra Prchala by se mohlo jednat o finanční prostředky s největší pravděpodobností židovské rodiny, které pozemek před druhou světovou válku patřil.

"Hodnota historická bude teprve předmětem zkoumání. Již teď lze však říci, že poklad je složen z 351 zlaté mince, 417 stříbrných mincí různé hodnoty a různého stáří a několika stříbrných šperků," uvedla Burianová.

Mincí si ve výkopu všimla vedoucí investičního oddělení Prahy 12 Daniela Černá při kontrolním dni na staveništi. Přizváni byli archeologové.

"Po přepočítání, zaprotokolování a zapečetění bude poklad uložen v bezpečnostní bankovní schránce a po prozkoumání numismatikem Národního památkového ústavu předán do muzea," uvedl Prchal.

Kde přesně radnice poklad nalezla, nechce vedení městské části sdělit. "Zatím jej sdělovat nebudeme, aby se nám tam nenahrnuli lidé toužící také najít nějaký poklad," řekla Burianová.

Tagy: Praha poklad

Zdroje: ČTK