Na Staroměstském náměstí už stojí vánoční strom, rozzáří se v sobotu

- Aktuality autor: red

Na pražském Staroměstském náměstí byl v úterý k ránu vztyčen vánoční strom, který tentokrát pochází z Berounska. Košatý dvacetimetrový smrk přivezl v noci do centra hlavního města speciální tahač. Strom se rozsvítí v sobotu 27. listopadu.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Řekl to Petr Hozák ze společnosti Taiko, která provozuje vánoční trhy.

Tahač přivezl strom na náměstí krátce po 01:30. Centrem Prahy projel nadměrný náklad bez problémů. "Chvilku před 04:00 byl (smrk) vztyčen a kolem 04:30 byly všechny práce dokončené. Byl zajištěn, zakotven, takže už tady stojí," řekl v úterý Hozák.

Strom má zhruba padesát let, pochází z Berounska

Technici strom nejprve vztyčili a vyzvedli do výšky pomocí jeřábu, motorovou pilou následně opracovali jeho konec a pak strom zasadili do předem připravené šachty. Práce prováděli za umělého osvětlení.

Asi padesátiletý smrk ztepilý pochází ze soukromého pozemku v Zaječově na Berounsku. Jako sazeničku z brdských lesů si ho přinesli předkové bývalých majitelů parcely. Nová majitelka se ho ale rozhodla kvůli bezpečnosti odstranit. Hlavnímu městu ho proto nabídla v soutěži Hledá se strom.

Dřevorubci smrk pokáceli již v neděli. V průměru má kolem 55 centimetrů a je asi o tři metry nižší než jeho předchůdce z minulého roku. Ještě v neděli jej na okraj Prahy dovezla speciální 30 metrů dlouhá souprava. V noci na úterý pak kolona vyrazila do centra metropole. Cesta vedla přes Pražský okruh, tahač se stromem musel projet i několika novými tunely, kterými se nadměrnému nákladu podařilo projet bez problémů, řekl nad ránem Hozák. Trasa dále vedla přes Chodov, magistrálu a nábřeží na Staroměstské náměstí.

Strom se rozsvítí v sobotu v 17:00

V roce 2003 se více než pětadvacetimetrový smrk za vichřice zřítil. Zranil pět lidí, z toho britského turistu vážně. Soud mu přiřkl odškodné přes 1,5 milionu korun.

Strom se slavnostně rozsvítí v sobotu v 17:00. Jednu z tisíců žárovek si může každý koupit prostřednictvím DMS zprávy, výtěžek letos dostane občanské sdružení Život dětem. To za něj koupí speciální dětské lůžko pro Kliniku dětského a dorostového lékařství Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Cena DMS zprávy je 30 korun, na charitu z ní půjde 27 korun. Posílat ji lidé mohou na číslo 87777 ve tvaru DMS ZAROVKA. Pár okamžiků po odeslání zprávy přijde odesílateli SMS s návodem, jak si svou žárovku rozsvítit.

Tagy: Praha Vánoce strom

Zdroje: ČTK