Na srbské dálnici uvízlo 1000 lidí. Na vině je námraza a závěje

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Na dálnici spojující Bělehrad se srbsko-maďarskou hranicí kvůli sněhu uvízla více než tisícovka lidí. Dopravu podle agentury AFP ochromil sníh a silný vítr. Záchranáři nejmíň 188 lidí evakuovali, informovala agentura AP. Sněhová kalamita dál trápí také jih Rakouska, i když situace se tam mírně zlepšila, zatímco Itálie čelí také záplavám. 

Namrzlá dálnice

Namrzlá dálnice,zdroj: Isifa.com

Podle AFP uvízla během posledních více než 15 hodin na severosrbské dálnici více než tisícovka lidí. Od pátečního večera sníh na dálnici zablokoval přes 200 automobilů poblíž města Feketić, asi 120 kilometrů severně od Bělehradu. Ráno byl také uzavřen hlavní hraniční přechod Horgos mezi Srbskem a Maďarskem. 

Srbská vláda dnes ráno nařídila armádě, policii a hasičům, aby mobilizovaly všechny síly nutné k záchraně osob. Závěje podle úřadů dosahují výšky 3,5 metru. 

Už v noci na dnešek záchranáři pomohli další zhruba tisícovce lidí, kteří zůstali uvězněni na silnicích po celém Srbsku. V pátek zhruba stovku lidí uvázlých na silnici mezi Bělehradem a Zrenjaninem evakuoval armádní vrtulník. Tvořily se několikakilometrové kolony. 

Do Srbska nyní kvůli počasí nejsou vpouštěny kamiony z Maďarska, Rumunska a Chorvatska. 

Dopravu kromě sněhových závějí komplikuje od čtvrtečního večera také prudký vítr. Například ve městě Vršac, poblíž hranic s Rumunskem, dnes podle srbské televize dosahoval rychlosti 168 kilometrů za hodinu. 

Sněhová kalamita trápí také jih Rakouska, kde jsou některé údolní obce nadále odříznuty od okolního světa. Situace se sice oproti pátku zlepšila, ale na odpoledne meteorologové podle agentury APA očekávají další sněžení. Experti očekávají, že ve východním Tyrolsku bude večer zvýšena výstraha před lavinovým nebezpečím poprvé od roku 1999 na nejvyšší pátý stupeň. 

Až příliš mnoho sněhu trápí také sever Itálie, ale jižnější oblasti bojují spíš s dešti a velkou vodou. Hladina vody v Benátkách dnes ráno byla 105 centimetrů nad normální úrovní moře. 

Pod vodou se ocitly tratě příměstských vlaků na severním okraji Říma, v Toskánsku jsou zaplaveny části města Pisa, informovala APA. 

Tagy: dálnice Srbsko námraza

Zdroje: ČTK