Na sociální služby půjde krajům od státu o miliardu méně

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Ministerstvo práce a sociálních služeb v příštím roce rozdělí krajům na poskytování sociálních služeb 6,1 miliardy korun. To je zhruba o miliardu méně než letos.

Řekla to radní Zlínského kraje Taťána Nersesjanová. Podle ní je ale loňských sedm miliard minimální částka pro udržení systému a sítě sociálních služeb v ČR.

"Částka sedm miliard přitom nepočítá se zvyšováním nákladů, zejména v souvislosti se zdražováním energií, ani s navyšováním mezd v této oblasti," uvedla Nersesjanová.

Původně se měly ušetřit dvě miliardy

Mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Viktorie Plívová řekla, že původně se počítalo se seškrtáním až dvou miliard korun. "Po jednání s kraji ministerstvo na úkor úspor v jiných oblastech tuto částku navýšilo," uvedla Plívová.

Krajská radní upozornila, že 6,1 miliardy korun může být výchozí sumou pro následující léta.

Od roku 2012 by tyto peníze měly být přerozdělovány v rámci rozpočtového určení daní. Nersesjanová proto předpokládá, že vláda bude o navýšení peněz ještě jednat. "Uvidíme, jaké budou výsledky. Ale v případně, že se tato cifra stane výchozí pro přechod financování sociálních služeb na kraj, bude to velmi složitá a nežádoucí situace," dodala Nersesjanová.

V budoucnu bude prý - bez peněž z EU - potřeba ještě víc

Zároveň upozornila, že peněz bude v budoucnu potřeba ještě více, a to s ohledem na služby sociální prevence. Ty jsou momentálně financovány z evropského sociálního fondu, který skončí v roce 2013.

"Logicky se tak po tomto datu navýší finanční obnos, který bude zapotřebí na udržení stávající sítě sociálních služeb," podotkla radní.

Zlínský kraj průměrně ročně obdrží od ministerstva práce na financování sociálních služeb 450 až 500 milionů korun, které přerozděluje jejich poskytovatelům. K tomu hejtmanství každoročně ze svého rozpočtu uvolňuje řádově desítky milionů korun na zachování a zvýšení standardu poskytování sociálních služeb v regionu.

Tagy: stat kraje šetření

Zdroje: ČTK