Na sobotní demonstraci proti vládě dorazí až 5000 lidí

- Aktuality autor: Jan Pastor

Asi 5000 účastníků očekávají na sobotní demonstraci proti vládě a jejím reformám pořadatelé z iniciativy ProAlt. Dnes to řekl její mluvčí Jan Májíček. Protestní akce, na níž se podílejí i odbory, rada postižených a další organizace, začne 22. října ve 14:00 v Praze na náměstí Republiky.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Odborový svaz KOVO na svém webu pak uvedl, že do Prahy dorazí 3000 jeho členů. Na plakátech k demonstraci je výzva "Zbavme se této vlády". "Nevidíme jiné řešení, jak se dají asociální reformy zastavit, než to, aby se koalice odporoučela a byly nové volby. Koalice o změnách s nikým nediskutovala a prohlasovala je," uvedl Májíček.

Podle něj se dá zatím jen odhadovat, kolik lidí by mohlo v sobotu na protest proti vládě dorazit. Na facebooku svou účast do dnešního odpoledne potvrdilo sedm lidí. Jedním z nich je právě šéf odborového svazu KOVO Josef Středula. Svaz na svém webu uvedl, že by měly do Prahy dorazit 3000 jeho odborářů. Náklady na cestu jim odbory uhradí. Předáci nechali vytvořit i vlastní plakát. Vyzývají na něm své členy "k aktivní účasti a k důraznému vyjádření občanských postojů vůči arogantní politice".

Vláda občany zklamala

Národní rada osob se zdravotním postižením tentokrát podle svého předsedy Václava Krásy cestu svým členům do hlavního města neorganizuje. Přesto se jí prý mnozí z regionů hlásí, že přijedou.

Rada sama na jaře několikatisícovou demonstraci proti reformám pořádala. Nyní se připojuje i k výzvě zbavit se nynější vlády. "Po zkušenostech nemůžeme s touto vládou příliš souhlasit. I když se podařilo dohodnout nějaké kompromisy, byly to kompromisy krvavé. Vláda občany zklamala," řekl Krása.

Na protestu se kromě rady postižených či Českomoravské konfederace odborových svazů podílejí i Nesehnutí, Ne základnám, Alternativa zdola či Ekumenická akademie Praha. Demonstranti by měli podle plánu zůstat na náměstí Republiky asi hodinu. Vyslechnou tam zástupce jednotlivých organizací. V 15:00 by se pak měli vydat na pochod Prahou. Projít by měli Revoluční, Dlouhou, Staroměstským náměstím, Kaprovou přes náměstí Jana Palacha. Po Mánesově mostě se pak dostanou do ulice U Lužického semináře, Míšeňské a Mostecké. Průvod by měl skončit v horní části Malostranského náměstí.

ČSSD vyzvala své členy a voliče, aby na protest proti vládě přišli

Tam by pak měli vystoupit i představitelé čtyř politických stran, které podle Májíčka pořadatelé "vyhodnotili jako relevantní". Na akci tak přijdou šéfové ČSSD Bohuslav Sobotka, komunistů Vojtěch Filip a zelených Ondřej Liška. Chybět nebude ani zástupce lidovců.

Opoziční ČSSD už dříve vyzvala své členy a voliče, aby na protest proti vládě přišli. Demonstrace se kromě Sobotky zúčastní i další politici ČSSD. Sobotka na víkendovém zasedání ústředního výkonného výboru strany mimo jiné uvedl, že ČSSD by se měla do podobných protivládních akcí zapojovat a vymezovat se tak vůči vládě.

Politici by měli podle organizátorů demonstrace odpovědět na otázku, jestli budou po volbách skutečně usilovat o zrušení nynějších reforem. Podle dalšího z mluvčích iniciativy ProAlt Pavla Čižinského by se k tomu měli zavázat. "Jde o to, že když říkají, že jsou reformy špatné, měli by říct také to B, tedy že je zruší," řekl Čižinský.

Podle Májíčka organizátoři budou na akci spolupracovat s policií i dopravními policisty. Ti by měli na místech, kudy půjde pochod, zastavovat či zpomalovat dopravu, dodal Májíček.

Tagy: Vláda Praha demonstrace

Zdroje: ČTK