Na Slovensku se chystá v českých volbách hlasovat zlomek krajanů

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Při nadcházejících předčasných volbách do české Poslanecké sněmovny se na Slovensku chystá hlasovat jen zlomek z desítek tisíc českých krajanů, kteří zde žijí. Vedoucí konzulárního úseku velvyslanectví ČR v Bratislavě Viera Jarešová ČTK řekla, že do zvláštního seznamu voličů na ambasádě se zapsalo 460 lidí. To je podobný počet jako začátkem roku, kdy se poprvé uskutečnila přímá volba českého prezidenta. 

Volby

Volby,zdroj: isifa/MAFRA/Michal Růžička

"Pro krajany z Košic a východního Slovenska je důvodem neúčasti vzdálenost od Bratislavy. Je to daleko a cesta je nákladná," řekla ČTK předsedkyně Českého spolku v Košicích Dagmar Takácsová. Právě na východě země přitom žije početná česká komunita. K české národnosti se předloni na Slovensku přihlásilo zhruba 30.000 lidí. Většina z nich má podle Takácsové české občanství. 

V minulosti mohli Češi na Slovensku hlasovat nejen v Bratislavě, ale také na českém generálním konzulátu v Košicích, který byl ovšem před osmi lety zrušen. "Kdyby tu byl konzulát, tak bychom se voleb zúčastnili všichni," tvrdí Takácsová. Košice jsou od Bratislavy vzdáleny zhruba 400 kilometrů. 

Před březnovými prezidentskými volbami v ČR se do zvláštního seznamu voličů zaregistrovalo 417 krajanů s dlouhodobým nebo trvalým pobytem na Slovensku. Během druhého kola volby hlavy státu přišlo do volební místnosti na ambasádě v centru slovenské metropole 505 Čechů; většinou to ovšem byli lidé s voličským průkazem. Parlamentních voleb před třemi lety se na českém velvyslanectví v Bratislavě zúčastnilo 430 voličů. 

Čeští krajané mají na Slovensku možnost odevzdat svůj hlas při předčasných parlamentních volbách tento pátek a v sobotu, ve stejném termínu, kdy se hlasuje v Česku. Na americkém kontinentu ovšem toto hlasování kvůli časovému posunu začíná již dnes večer SELČ.

Tagy: voliči účást Parlamentní volby 2013

Zdroje: ČTK