Na Slovensku probíhají komunální volby, zkouška pro vládu Radičové

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Slováci v sobotu volí primátory, starosty a členy místních zastupitelstev. Jde o první významnější test pro vládu pravého středu Ivety Radičové, která se ujala moci po červnových parlamentních volbách a prosazuje úsporná opatření.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Dopoledne byla volební účast nízká, teprve v pozdním odpoledni se začala zvyšovat. V některých regionech se objevilo i podezření z nepovolené volební kampaně či kupování hlasů romských voličů, obdobně jako při nedávných volbách v Česku.

Magda Vašáryová chce být bratislavskou primátorkou

V hlasování, které končí ve 20:00, se rozhoduje o zastupitelích v téměř 3000 měst a obcí. Mezi uchazeči je několik známých jmen včetně sportovců a umělců. O post bratislavské primátorky se uchází mimo jiné bývalá herečka a velvyslankyně Magda Vášáryová. Na rozdíl od Česka volí Slováci primátory a starosty přímo. Početnou skupinu kandidátů tvoří nezávislí uchazeči, mezi nimiž jsou tradičně i podnikatelé. 

V některých regionech se v průběhu dne objevilo podezření z nezákonné volební kampaně či kupování hlasů romských voličů. Na nechvalně proslulém romském sídlišti Luník IX v Košicích byl údajně zaznamenán nátlak na voliče a hlasování tam bylo krátce přerušeno.

V Kráľovském Chlmci se podle portáku Sme.sk zjistilo kupování hlasů romských voličů za pět eur (asi 120 Kč). V Martině a Žiaru prý zase svážely Romy k hlasování autobusy. Podezření z kupování hlasů romských voličů se objevilo již dříve u parlamentních a regionálních volbách, nic se ale nepodařilo prokázat. 

Nejvážnější soupeř - opět Ficův Smer

V mnoha obcích se očekává souboj mezi kandidáty současné vládní koalice a parlamentní opozice či přímé souboje kandidátů některé z politických stran vládní koalice. Komunální volby jsou jednokolové: primátorem nebo starostou se stane ten kandidát, který získá nejvíce hlasů. Tradičně největší pozornost se upíná k velkým městům, zejména pak k metropoli Bratislavě a ke Košicím na východě země. 

Podle posledního průzkumu Agentury sociálních analýz (ASA) by volby v Bratislavě vyhrála poslankyně za vládní Slovenskou demokratickou a křesťanskou unii-Demokratickou stranu (SDKU-DS) Magda Vášáryová s podporou 32,6 procenta. Za ní by skončil kandidát opoziční levicové strany Směr-SD a starosta Petržalky Milan Ftáčnik s 31,4 procenty. Podle zářijového průzkumu agentury AKO by ale vyhrál Ftáčnik.

Hlasování se koná jen pár měsíců po červnových parlamentních volbách, které přinesly nejvíce hlasů Směru bývalého premiéra Roberta Fica. Tomu se ale nepodařilo najít koaličního partnera, a vlády se proto ujala koalice čtyř stran pravého středu. 

Projeví se úsporný balíček?

Na Slovensku tak vznikla podobná situace jako v Česku, kde sice volby v květnu vyhráli sociální demokraté, ale vládu sestavily formace pravého středu. Také čeští voliči pak šli v říjnu volit obecní zastupitelstva a část senátorů; přičemž zřetelně posílila ČSSD. 

Slovenský kabinet Ivety Radičové prosazuje program úspor, který má brzdit zadlužování země. Vláda chce příští rok snížit veřejný schodek z letos předpokládaného 7,8 procenta HDP na 4,9 procenta. Do roku 2013 by pak měl klesnout na tři procenta HDP. Balíček zahrnuje dočasné zvýšení daně z přidané hodnoty i růst některých spotřebních daní.

Ministerstva a státní úřady by měly snížit své výdaje v průměru o deset procent. Lidé už také nebudou moci například pobírat starobní důchod a zároveň pracovat ve veřejné správě. Radičová chce ušetřit nejméně 900 milionů eur, zejména snížením mezd ústavních činitelů a zefektivněním veřejných zakázek.

Tagy: Slovensko starostove

Zdroje: ČTK