Na silnicích pozor! Dopravu komplikuje sníh, náledí i námraza

- Aktuality autor: Danica Klein

Provoz na silnicích opět komplikovaly ledovka a sníh. Silničáři varovali řidiče před náledím zejména v Pardubickém, Jihočeském kraji a na Vysočině a nabádali je ke zvýšené pozornosti. Na kluzkých silnicích se stalo několik dopravních nehod, v Pardubickém kraji museli silničáři uzavřít dva úseky silnic. 

Ledovka na silnici

Ledovka na silnici,zdroj: Profimedia.cz

Kvůli náledí byla do 11:00 uzavřena silnice u Zrnětína, části obce Poříčí u Litomyšle na Svitavsku. Na Chrudimsku mezi Krounou a Čachnovem si několikahodinovou uzavírku vynutily popadané stromy. 

Mrznoucí déšť se nevyhnul ani dálnici D1 v úseku mezi 90. a 160. kilometrem. Mezi 120. a 126. kilometrem navíc časně ráno narazil kamion do středových svodidel a zablokoval tak oba jízdní pruhy ve směru na Prahu. Úsek byl zhruba hodinu a půl neprůjezdný, vzniklá kolona vozidel se dala do pohybu krátce před šestou hodinou ranní. 

Nehoda se dnes stala také mezi Starým Městem a Třebařovem na Svitavsku, kde havaroval na náledí osobní automobil, jeho osádka byla zraněna. Mezi Kochánovem a Netínem na Žďársku zase skončila řidička po smyku v příkopu a s lehkým zraněním byla převezena do nemocnice. 

Ke zvýšené opatrnosti nabádají silničáři motoristy také na horách. V Královéhradeckém kraji zůstává vrstva uježděného sněhu, například v Krkonoších dosahuje zhruba tří centimetrů. Některé úseky cest jsou dnes zledovatělé, například na Náchodsku hrozí na menších silnicích náledí. Námraza se vytvořila také ve vyšších polohách na Šumpersku, ujetá vrstva sněhu s tuhým posypem se drží i v nejvyšších partiích Šumavy v okolí Hartmanic či Železné Rudy. Dohlednost místy zhoršují srážky nebo mlha. 

Český hydrometeorologický ústav vydal na dnešek varování před silnou námrazou a ledovkou, která hrozí téměř v celé republice. Meteorologové předpokládají, že během dne budou srážky ustávat a oblačnost bude částečně ubývat. 

Tagy: ČHMÚ silnice meteorologie náledí námraza

Zdroje: ČTK