Na severu Čech se dnes blýskalo, na Šumavě sněžilo

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Blesky, déšť, vítr i sněžení přineslo do České republiky dnešní počasí. Zatímco o sever Čech se lehce otřely bouřky procházející Evropou, na Šumavě sněžilo. Sdělil to mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Petr Dvořák. Sníh se ale podle něj zatím dlouho neudrží, teploty mohou v pondělí stoupnout až k 11 stupňům. A bouřkové pásmo se Česku s největší pravděpodobností vyhne. 

Šumava (ilustrační fotografie)

Šumava (ilustrační fotografie),zdroj: wikipedia

"V Evropě se vyskytuje celkem živější bouřková aktivita na severozápadě. Dnes zasáhlo několik ojedinělých blesků také sever Čech v oblasti Ještědu," uvedl Dvořák. Během pondělka přejde systém, který v Evropě vyvolal bouřky, i přes území Česka, podle mluvčího ČHMÚ však už pravděpodobně bez bouřek. 

Na Šumavě zase při přechodu studené fronty sněžilo. "Sněhová pokrývka je ale nevýrazná a neudrží se. V dalších dnech bude pokračovat teplé jihozápadní proudění," oznámil mluvčí meteorologů. Předpověď ústavu počítá pro pondělí s maximálními teplotami vzduchu v rozpětí od sedmi do 11 stupňů. I na horách v nadmořské výšce nad 1000 metrů se může rtuť pohybovat kolem pěti stupňů nad nulou. 

Podle měsíčního výhledu počasí, který ČHMÚ zveřejnil v sobotu, se ovšem bude v listopadu postupně ochlazovat. Před začátkem prosince se mohou nejnižší teploty dostat až k minus pěti stupňům.

Zdroje: ČTK