Na sever Evropy dorazil orkán, ruší se letecké a vlakové spoje

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

První dopady mohutné bouře Xaver doprovázené vichrem o síle orkánu pocítily dnes kolem poledne severní Německo, skandinávské země a Británie. Ve Skotsku zůstaly desítky tisíc lidí bez elektřiny a na celém severu Evropy byla zrušena řada vlakových, leteckých a trajektových spojení. Uzavřeny byly také školy. V pobřežních oblastech se vztyčují protipovodňové bariéry v obavách ze záplav vysokými mořskými vlnami. 

Agentura AP uvedla, že ve Skotsku byly přerušeny dodávky elektřiny až do 100 000 domácností, zcela byla zastavena železniční doprava a odvolána byla řada letů. Na skotské vysočině naměřili nebývale silný vichr dosahující v nárazech rychlosti 229 kilometrů v hodině a extrémní počasí si vyžádalo uzavření množství skotských silnic a mostů. Při dopravní nehodě západně od Edinburghu zahynul řidič kamionu a čtyři lidé utrpěli zranění, když zde vichr převrátil nákladní vozidlo na několik aut. Centrální vlakové nádraží ve městě Glasgow muselo být dnes evakuováno, když trosky prorazily sklo ve střeše nádražní budovy. 

Britské úřady oznámily, že kvůli bouři, kterou v Německu označují Xaver, ve Švédsku Sven a v Dánsku Bodil, bude dnes zdvižena protipovodňová bariéra na Temži určená k ochraně Londýna. Unikátní protipovodňovou zábranu Oosterscheldekering zvedlo podle agentury AP poprvé od roku 2007 i nízko položené Nizozemsko. 

V jihošvédském kraji Skane od dnešního rána nefungují žádné vlakové spoje a železniční doprava již byla zastavena i v Dánsku. Některé spoje budou zřejmě obnoveny až v sobotu dopoledne. Pokud bude bouře hodně silná, mohl by podle dánské tiskové agentury Ritzau být uzavřen i most přes úžinu Öresund, který spojuje Dánsko a Švédsko. Běsnění živlu zřejmě nebude ušetřena ani dánská metropole Kodaň, kde se jeho dopad čeká dnes večer. 

Bouře postupující z Atlantického oceánu od Grónska směrem na východ rovněž prý žene do Evropy arktický vzduch a i v nižších polohách je možno očekávat sněžení. 

Na severu Německa může být orkán Xaver podle agentury DPA nejsilnější bouří za posledních několik desetiletí a vichr zde do večera podle očekávání dosáhne až 160 kilometrů v hodině. Bouře si vynutila zrušení asi stovky letů na letišti v Hamburku a značně ochromila železniční dopravu v severním Německu. Trajektové společnosti nevypravily některé spoje na německé ostrůvky ležící v Severním moři, podobně je trajektem nedostupný švédský ostrov Bornholm. Přílivové vlny mohou na severu Německa dosáhnout až deseti metrů. 

V přímořském Dolním Sasku a na západním pobřeží Šlesvicka-Holštýnska bylo na dnešek v mnoha školách odvoláno vyučování. Uzavřeny jsou dnes také vánoční trhy ve velkých severoněmeckých městech jako Hamburku, Kielu a Lübecku. Úřady rovněž vyzvaly občany v rizikových oblastech, aby během bouře nevycházeli z domu a i po jejím odchodu se vyhýbali lesům. 

Podle meteorologů by Xaver v severním Německu mohl řádit až do pátku a mohl by způsobit větší škody než bouře Christian, která na severu Evropy v říjnu porážela stromy, odnášela střechy a vyžádala si 16 mrtvých. 

Tagy: Evropa orkán

Zdroje: ČTK