Na ruské jaderné ponorce vypukl požár. Únik radiace prý nehrozí

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Hasiči v opravárenských loděnicích Zvezda v zátoce Bolšoj Kameň na ruském Dálném východu hasí požár na jaderné ponorce. Velitelství vojenského námořnictva ujišťuje, že únik radiace nehrozí, zbraně byly z ponorky vyjmuty ještě před začátkem opravy, stejně tak byl odstaven jaderný reaktor. "Situace je plně pod kontrolou. Obyvatelům města nic nehrozí," ujistil mluvčí flotily. 

Ponorka (ilustrační foto)

Ponorka (ilustrační foto),zdroj: ThinkStock

Ruská média zprvu informovala, že požár vypukl na ponorce Irkutsk, ale podle velení flotily se tato ponorka nachází u Kamčatky, zatímco v plovoucím doku se opravuje plavidlo stejného typu, ponorka Tomsk, která má nyní problém. 

Hustý dým podle agentury Interfax začal stoupat z prostoru mezi dvěma plášti trupu ponorky. 15 hasičských týmů z tichooceánské flotily a z ministerstva pro mimořádné situace se požár snaží uhasit za pomoci pěny. Na místě jsou i dvě hasičské kutry a loď pro kontrolu radiace. 

"Jaderná ponorka se nachází v opravě. Požár vypukl dnes ráno během svářečských prací," řekl agentuře nejmenovaný zdroj z velení flotily. "Žádné nebezpečí nehrozí, ani nejsou žádní zranění, radiační situace je v normě. Situace je plně pod kontrolou," zdůraznil. Dodal, že hned po vypuknutí požáru z ponorky organizovaně odešla její posádka. 

Podle místní agentury PrimaMedia oheň vzplál v nádrži sloužící k vyvažování plavidla, kde začal hořet starý nátěr. Svářeči se pokoušeli plameny uhasit sami, ale ukázalo se, že hasičské přístroje jsou prázdné. Vzhledem k tomu, že hašení trvá už několik hodin, je zřejmě pravděpodobné, že vzplály i kabely a gumový povrch lodě. 

Ponorka K-150 Tomsk projektu 949А Antěj (v kódu NATO Oscar II) byla postavena začátkem 90. let minulého století. Posledním plavidlem této třídy byla ponorka Kursk, která se potopila v srpnu 2000. 

Tagy: Rusko požár ponorka

Zdroje: ČTK