Na předsedu VV proti Johnovi nadále kandidují Babák a Peake, Bárta to vzdal

- Aktuality autor: red

Předsedkyně poslaneckého klubu Karolína Peake a poslanec Michal Babák podle informací ČTK i nadále kandidují na předsedu Věcí veřejných. Nenásledují tak exministra dopravy Víta Bártu, který se ve středu kandidatury vzdal a vyzval ke sjednocení VV za současným předsedou a bývalým ministrem vnitra Radkem Johnem.

"Pokračuji dál a pravděpodobně zůstanu," řekl Babák na otázku, zda nadále kandiduje na funkci předsedy VV. Ekonomický expert strany se chce zaměřit na boj proti korupci a daňovým únikům. Média přitom nedávno informovala, že Babák nedokáže doložit, kde vzal šest milionů korun, které v průběhu tří let věnoval na fungování strany. Podle serveru Aktuálně.cz ho kvůli tomu již začal prověřovat finanční analytický útvar ministerstva financí.

Babák je zastáncem vystoupení VV z vládní trojkoalice a podpory menšinové pravicové vlády. "Není to prohra, ústupek a už vůbec ne zrada voličů či vlády rozpočtové odpovědnosti," uvedl ve svém kandidátském profilu na internetové stránce Věcí veřejných. Jeho prioritou je prosazování programu nejmenší parlamentní strany. "Jsem přesvědčený, že když budeme podporovat menšinovou vládu, budeme mít větší prostor pro schválení našich programových priorit," dodal Babák

Kandidaturu potvrdila i Peake

Úmysl kandidovat na předsedkyni strany dnes potvrdila i předsedkyně poslaneckého klubu VV Peake. "Když pan Bárta oznámil rezignaci na volbu předsedy, také mi blesklo hlavou, jestli se jí nemám vzdát," řekla Peake. Nakonec se rozhodla i nadále kandidovat, protože si podle svých slov nechce budovat image váhavého člověka.

Bárta se rozhodl vzdát kandidatury na předsedu VV po událostech posledních týdnů. V nich došlo k rozkolu ve vládní koalici, který byl zažehnán odchodem dvou ministrů VV ze svých postů. Ministerstvo vnitra opustil John, Bárta se vzdal postu na dopravě.

John měl ve vládě pokračovat jako vicepremiér pro boj s korupcí. Poté, co se s premiérem a lídrem ODS Petrem Nečasem neshodl na personálním obsazení svého týmu, se ve středu rozhodl rezignovat na místo ve vládě.

Zdroje: ČTK