Na Praze 1 se rýsuje koalice TOP 09, zelených, VV a ČSSD

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Na radnici Prahy 1 se schyluje ke koaliční dohodě. Vítěz voleb TOP 09 ke spolupráci kromě Věcí veřejných a Strany zelených přizval i ČSSD. Řekl to lídr TOP 09 Oldřich Lomecký.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Dosud vládnoucí ODS se současným starostou Filipem Dvořákem by tak musela odejít do opozice. V případě dohody bude starostou Lomecký. 

"Jednání výrazně pokročila," řekl Lomecký. Již v neděli začal jako vítěz dohadovat případnou koalici s VV a SZ, nyní se rozhodl přizvat i sociální demokracii. Mezi partnery totiž podle něj panuje shoda, že případná koalice by měla být stabilní a měla by tedy mít výraznější většinu. Zastupitelstvo Prahy 1 má 35 členů. TOP 09, VV a SZ v něm dají dohromady 20 hlasů, sociální demokracie by zajistila dalších šest. 

Koaliční smlouva téměř domluvena

Strany plánované koalice se sešly na jednání ve středu večer, na schůzce již připravily znění koaliční smlouvy. V zásadních bodech se podle Lomeckého strany dohodly. "Úplná shoda nepanuje u článku bezpečnost a doprava, kde si Strana zelených ponechala čas na rozmyšlenou a zvážení svých výhrad," upřesnil šéf TOP 09 v Praze 1. 

Filip Pospíšil (SZ) potvrdil, že na řadě bodů panuje shoda, některé body ale zelení považují za problematické. "Poslali jsme přehled výsledků jednání naší základní organizaci," dodal. Nelíbí se jim například rozšiřování kamerového systému. Jak se nakonec strana rozhodne, nechtěl předjímat. 

Další jednání jsou naplánována na pátek. Pokud se strany dohodnou, podepíšou dohodu o budoucí dohodě, uvedl Lomecký. Koaliční smlouva by pak byla podepsána po senátních volbách. 

Dvořák a Bürgermeister nepřijatelní pro VV

Shodu v dosavadním vyjednávání potvrdila i Jana Pařízková (VV). "Je to na dobré cestě. Věřím, že to dopadne zdárně," poznamenala. 

V případě dohody by se podle ní měl stát starostou Lomecký. "Jeho mandát vítěze voleb ho k tomu předurčuje," řekla. Počet radních by měl být stejný jako dosud, tedy devět. "Všechny strany daly své nominace. Nepanuje boj o křesla," dodal k případnému personálnímu obsazení Lomecký. 

Pokud dosavadní koaliční jednání dopadnou podle očekávání, ODS bude muset odejít do opozice. Ke změně stanoviska ostatních stran občanským demokratům nepomohla ani nabídka, že v případě vytvoření koalice s TOP 09 a VV do rady nenavrhnou současného starostu Filipa Dvořáka nebo bývalého představitele radnice Jana Bürgermeistera. S těmi totiž odmítaly kvůli jejich minulosti spolupracovat Věci veřejné.

Tagy: ČSSD koalice

Zdroje: ČTK