Na Opavsku našli leteckou pumu, desítky evakuovaných

- Aktuality autor: red

U Velké Polomi na Opavsku se našla nevybuchlá letecká puma o váze 100 kilogramů. Aktivní munici z druhé světové války objevil v noci hledač historických mincí pomocí detektoru kovů.

Z bezpečnostních důvodů muselo být dopoledne evakuováno asi 60 obyvatel nedalekých domů. Pyrotechnikům se podařilo pumu zajistit a převézt k likvidaci. Řekla to po zásahu mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková. 

Podle pyrotechniků jde o ruskou tříštivou pumu FAB100, jejíž střepiny by po výbuchu zasáhly území až do dvou kilometrů. Proto byli evakuováni lidé z 24 rodinných domů ve Velké Polomi, policie zároveň uzavřela část silnice I/11 mezi Ostravou a Opavou. Celý zásah včetně zneškodnění pumy trval od 08:00 do 11:30. 

Pyrotechnici pumu museli očistit a obnažit, aby zjistili typ leteckého zapalovače. Poté, co se jim podařilo tento iniciační mechanismus zničit, policie odvezla pumu do vojenského prostoru Libavá, kde bude zlikvidována.

"Byl to výjimečný nález. Tak velká a aktivní puma s tak dalekým doletem střepin se našla letos v kraji poprvé," dodala mluvčí.

Tagy: evakuace puma

Zdroje: ČTK