Na okraj města: Rožnov si se sněhem umí poradit

- Aktuality autor: Danica Klein

Města na Valašsku se potýkají s náporem sněhu. Kromě Vsetína, kde byl dnes vyhlášen kalamitní stav, způsobuje problémy například také v Rožnově pod Radhoštěm. Z centra tam vyvážejí sníh za město. O něco lepší je situace ve Valašském Meziříčí a Zlíně. Ve všech městech je v terénu veškerá technika. Kalamitní stav byl vyhlášen také v obci Střelná na Vsetínsku.

Parkoviště u rožnovského koupaliště slouží v těchto dnech jako místo na svoz sněhu. "Především kvůli bezpečnosti v dopravě a bezproblémovému výhledu například na křižovatkách přistoupilo město k vyvážení sněhu z hlavních komunikací a centra města na v zimním období nevyužívané parkoviště," uvedl mluvčí Rožnova Tomáš Gross.

Čtěte také: Silnice pokryl čerstvý sníh, boj řidičů pokračuje

Práci však komplikují hlavně zaparkovaná auta, zejména na sídlištích. Auta jsou často odstavena na okrajích vozovky nebo částečně stojí na chodnících. Technika se pak do úzkých ulic nemůže dostat a komunikace nejsou dobře očištěny, poznamenal Gross.

Pravidelné kontroly

Novým rizikem jsou stromy, které pod tíhou sněhové nadílky mohou praskat. Lidé by proto měli dát pozor na padající větve. "Provádíme pravidelné kontroly, přesto občany upozorňujeme na toto nebezpečí. A pokud to je možné, měli by se chůzi pod stromy vyhnout," uvedl místostarosta Alois Vychodil. Hlavní tahy městem jsou průjezdné, přestože za poslední dva dny napadlo v Rožnově 30 centimetrů sněhu.

Spousta sněhu napadla také ve Valašském Meziříčí, podle ředitele tamních technických služeb Jiřího Olivíka je v terénu veškerá technika a příval sněhu zvládá odklízet. "Nemáme zatím žádné větší problémy, údržbu zvládáme," řekl. Pracovníci služeb se starají o 160 kilometrů silnic a chodníků.

Rozbředlá vrstva sněhu

Ve Zlíně dosud opakovaně udržovali zejména nejdůležitější komunikace, postupně přijdou na řadu i méně důležité cesty a chodníky. "Fungujeme už tři dny v kuse v plném nasazení," řekl ředitel zlínských technických služeb František Kostelník. V podvečer se pracovníci zaměří i na místní parkoviště.

Naopak bez problémů je zimní údržba v Kroměříži a Uherském Hradišti, kde napadlo mnohem méně sněhu. V Kroměříži přibylo jen několik centimetrů sněhu, který postupně odtává. Hlavní komunikace v Hradišti jsou dokonce jen mokré, na vedlejších silnicích leží místy rozbředlá vrstva sněhu.

Tagy: vsetin sníh

Zdroje: ČTK