Na Novém Zélandu zatkli dva Čechy. Za pašování pervitinu jim hrozí doživotí

- Aktuality autor: von

Novozélandští celníci ve čtvrtek zadrželi dva české občany s 20 kilogramy pervitinu v hodnotě 324 milionů korun. Zadržení Čechů potvrdilo i české ministerstvo zahraničí. V pátek policie na Novém Zélandu zatkla i tři muže kvůli podezření, že se pokusili propašovat do země 200 kilogramů efedrinu, který se používá k výrobě pervitinu. Zatím není známo, zda spolu oba případy souvisejí.

Zatčení Češi pašovali na Nový Zéland 20 kilogramů pervitinu (Ilustrační snímek)

Zatčení Češi pašovali na Nový Zéland 20 kilogramů pervitinu (Ilustrační snímek),zdroj: Profimedia.cz

Čeští pašeráci byli odhaleni na letišti v Aucklandu po příletu z Bangkoku. Podle mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaely Lagronové se jednalo o muže a ženu, kteří do Bangkoku letěli z Prahy. Pervitin měli schovaný v tajných schránkách vytvořených ve dnech dvou zavazadel, s nimiž cestovali. V každém bylo deset kilogramů drogy. Na černém trhu by se podle policie rozprodala za 20 milionů novozélandských dolarů.

Po zadržení se dvojice podrobila výslechu a byla obviněna z nedovoleného dovozu metamfetaminu s úmyslem následného šíření drogy. "Jsou ve vazbě a čekají na soudní řízení, které se uskuteční v pondělí," řekla mluvčí ministerstva zahraničí. Čechům bude přidělen advokát, přes kterého se s obviněnými spojí český generální konzulát v australském Sydney. Podle serveru listu NZ Herald za pašování drog z kategorie A, kam je zařazen i pervitin, hrozí na Novém Zélandu až doživotní vězení.

Ačkoli se Češi dostali na Nový Zéland přes Bangkok z Prahy, pravděpodobnost, že by nalezený pervitin pocházel z Česka, je podle mluvčí Národní protidrogové centrály Barbory Kudláčkové velmi malá. "Pervitin vyrobený v ČR v převážné většině končí u odběratelů ze sousedních států a zemí západní Evropy včetně Velké Británie," sdělila.

Doplnila, že v Asii, odkud čeští pašeráci cestovali, je pervitin velmi žádaným zbožím a jeho cena je tam vysoká. "V Asii patří k největším zdrojovým zemím pervitinu Irán a Thajsko, které však produkuje pervitin v podobě tablet," upřesnila.

Rekordní úlovek novozélandských celníků

Druhý velký kontraband novozélandští celníci odhalili, když pojali podezření vůči 80 krabicím papíru, které byly na Nový Zéland dopraveny už koncem dubna. V mnoha z nich pak objevili dutiny, v nichž byl efedrin uschován. Podle policie jde o více než dvojnásobně větší úlovek než dosud rekordních 95 kilogramů, které se podařilo najít loni v říjnu.

V souvislosti s odhalením této zásilky provedla v pátek novozélandská policie řadu razií, při nichž zatkla tři podezřelé ve věku 31, 32 a 34 let. Zabavený efedrin by mohl být využit k výrobě 150 kilogramů pervitinu, který by se na ulicích Novém Zélandu rozprodal až za 150 milionů novozélandských dolarů, uvedla policie.

Efedrin podle NZ Heraldu patří v zemi do drogové kategorie B a hrozí za jeho ilegální dovoz nebo držení maximálně 14 let vězení.

Česko má s pervitinem (metamfetamin) dlouhodobé problémy. Zatímco v Evropě byl vždy rozšířenější amfetamin, v Česku to byl z historických důvodů pervitin, který se zde nelegálně vyrábí od 70. let. V poslední době se zejména kvůli nízké ceně pervitin rozšiřuje z Česka do Německa a Rakouska. Nově se podle Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA) pervitin objevuje i v Řecku či na Kypru a také v Lotyšsku a Norsku.

Tagy: Česko zahraničí Nový Zéland drogy a závislost

Zdroje: ČTK