Na Novém Zélandu ubili neznámí pachatelé 23 chráněných lachtanů

- Aktuality autor: red

Brutální útočníci ubili k smrti 23 chráněných lachtanů, včetně několika novorozených mláďat, v lachtaní kolonii na Jižním ostrově Nového Zélandu. Informovala o tom v pondělí agentura AP a server BBC s odvoláním na novozélandské ministerstvo životního prostředí.

Úřady již vyzvaly veřejnost, aby pomohla při dopadení pachatelů.

"Přijít a ubít k smrti 23 lachtanů je promyšlený čin. (...) Vyvstává otázka ohledně mentálního zdraví někoho, kdo může provést takový krutý a odporný útok," prohlásila v pondělí podle AP ministryně životního prostředí Kate Wilkinsonová.

Podle stavu těl odhadují odborníci, že zvířata zemřela asi před dvěma týdny. Útočníci použili k nepochopitelně krutému vraždění pálku nebo palici. Mezi zabitými lachtany bylo osm mláďat, některá z nich se narodila jen před několika dny. Další lachtani, kterým se podařilo přežít, na sobě nesou stopy poranění.

Pachatele čekají milionové pokuty

Lachtaní kolonie The Ohau Point nedaleko přístavu Kaikoura na severu novozélandského Jižního ostrova byla znovu vybudována před dvaceti lety a je populárním cílem pro mnoho turistů. Rozkládá se na pobřeží v délce asi dvou kilometrů a není díky strmým útesům snadno přístupná. Právě to je důvodem, že čin byl objeven až s odstupem několika dnů.

Podle zákonů platných na Novém Zélandu hrozí za zabití nebo poranění lachtanů či dalších mořských živočichů až šest měsíců vězení nebo pokuta až 250.000 novozélandských dolarů (3,58 milionu korun). Tato částka může být rozhodnutím soudu zvýšena o dalších až 7600 novozélandských dolarů za každé zabité nebo poraněné zvíře.

Tento zákon byl již v minulosti několikrát použit, podle AP většinou proti amatérským rybářům, kteří zaútočili na lachtany, protože jim zazlívali, že mohou za úbytek ryb.

Tagy: ubití

Zdroje: ČTK