Na Nobelovu cenu za mír jsou letos navrženi Winton, Snowden či Malalu Júsufzaiová

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Na letošní Nobelovu cenu za mír bylo navrženo rekordních 278 kandidátů. Oznámil to dnes norský Nobelův institut, který ale nezveřejňuje konkrétní jména. Letošního nositele prestižního ocenění vyhlásí 10. října v Oslu a slavnostně bude cena v norské metropoli předána jako vždy 10. prosince, v den výročí úmrtí jejího zakladatele Alfreda Nobela.

Sir Nicholas Winton

Sir Nicholas Winton,zdroj: Getty Images

"Počet návrhů se zvyšuje téměř každý rok, což dokládá rostoucí zájem o ocenění," řekl agentuře AFP ředitel norského Nobelova institutu Geir Lundestad. "Nominace dostáváme z úplně celého světa," dodal. 

Pětičlenný Nobelův výbor se dnes sešel poprvé v tomto roce, aby přezkoumal platnost návrhů. Zaslány musely být nejpozději 1. února. Obvykle je podávají politici, akademici, bývalí laureáti nebo členové mezinárodních organizací. Další kandidáty dnes mohli navrhnout samotní členové Nobelova výboru. 

Seznam kandidátů má být držen v tajnosti nejméně 50 let. Lundestad dnes pouze prohlásil, že mezi 278 navrženými kandidáty je 47 organizací. 

Samotní navrhovatelé však už některá jména prozradili. Například dva poslanci za Norskou dělnickou stranu opět navrhli šestnáctiletou pákistánskou bojovnici za právo dívek na vzdělání Malalu Júsufzaiovou. 

Jiní dva norští poslanci nominovali bývalého spolupracovníka amerických tajných služeb Edwarda Snowdena, díky němuž se svět dozvěděl o rozsáhlém monitorování telefonické a internetové komunikace lidí po celém světě. 

Předseda české Poslanecké sněmovny Jan Hamáček zase zaslal opakovanou nominaci zachránce židovských dětí Nicholase Wintona, jemuž v květnu bude 105 let. 

Loni bylo na Nobelovu cenu za mír navrženo do té doby rovněž rekordních 259 jednotlivců a organizací. Ocenění nakonec získala Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), která se angažuje v likvidaci arsenálu chemických zbraní v Sýrii. 

Tagy: Norsko Nobelova cena za mír

Zdroje: ČTK