Na Maltě se ve velkém střílejí vzácné druhy ptáků

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Britský přírodovědec Chris Packham kritizuje Maltu za to, že umožňuje střílet vzácné druhy ptáků. Malta si jako jediná v Evropské unii vydobyla výjimku střílet ptactvo v době migrace, ne však chráněné druhy. 

Rorýs (ilustrační fotografie)

Rorýs (ilustrační fotografie),zdroj: ThinkStock

Packham řekl rozhlasové stanici BBC, že se na Maltě ve velkém zabíjejí vzácné druhy včetně motáka lužního, který hnízdí na zemi a tam ho prý lovci střílejí v noci. "Situace je zoufalá," sdělil. 

Malta získala v rámci EU výjimku, která umožňuje střílet v době jarní migrace hrdličky a křepelky. Packham ale řekl, že v případě hrdliček je to sporné rozhodnutí, protože tento druh je ohrožený - v Británii prý stav poklesl o 95 procent. Podle britského přírodovědce, který se podílí na televizních dokumentech, lovci neberou v potaz, že i v rámci výjimky zůstávají ohrožené druhy chráněné. 

Ochránci přírody na poměry na středomořském ostrově poukazují už delší dobu a Packham je nyní právě tam, aby upozornil na jarní střílení. "Včera jsem držel v dlani nelegálně zastřeleného rorýse a také malého bukače," řekl BBC. 

Sergei Golovkin, který vede maltský úřad pro regulaci ptactva, tvrdí, že má lovce pod kontrolou. V posledních letech prý byly posíleny hlídky, které mají na legalitu lovu dohlédnout. 

Už 33 členů Evropského parlamentu lobbuje v Evropské komisi, aby výjimku pro Mlatu zrušila. Britská liberální demokratka Catherine Bearderová řekla, že "EU musí Maltě zabránit porušovat evropská pravidla, protože výjimku systematicky porušuje". 

Tagy: ptáci Malta

Zdroje: ČTK