Na magistrátu v Mostě zasahuje policie kvůli podezření z korupce

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Na magistrátu v Mostě zasahuje policie kvůli prověřování trestné činnosti. Má jít o korupční jednání v souvislosti s průmyslovou zónou Joseph u Havraně nedaleko Mostu, řekl dozorující litoměřický státní zástupce Lukáš Borovička. Vybudování průmyslové zóny stálo 700 milionů korun, město navíc dostalo vloni v lednu pokutu 50 milionů korun za to, že projekt nepřinesl očekávaný počet pracovních míst. Město se tehdy proti pokutě odvolalo. 

Průmyslová zóna Joseph u Havraně v Mostu

Průmyslová zóna Joseph u Havraně v Mostu,zdroj: heros.cz

"Je vedeno prověřování trestné činnosti, zatím nebylo zahájeno trestní stíhání proti žádné osobě," řekl. Podrobnější informace zatím nesdělil. "Týká se to korupčního jednání v souvislosti s průmyslovou zónou Havraň u Mostu," dodal. Při pohledu zvenčí policejní zásah v budově dnes dopoledne nic nenasvědčovalo, uvnitř policisté hlídali zapečetěné dveře. 

Zásah na mosteckém magistrátu potvrdil také mluvčí policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták. I on ho ale zatím odmítl blíže specifikovat. "Zatím k tomu žádné informace neposkytujeme. Probíhají úkony v trestním řízení," řekl. Podle Hitrádia Orion policie prohledává na úřadu počítače a listiny. Nikde jinde pak zásah neprobíhá. 

Město zónu Joseph vybudovalo v roce 2001. Proti výstavbě bojovali ekologové, kterým kromě emisí vadilo i znehodnocení jedné z nejkvalitnějších zemědělských půd. Symbolem tehdejších sporů se stala hliníkárna mexické firmy Nemak a také rodina místního sedláka Jana Rajtera, který nakonec na mimosoudním vyrovnání dostal za svou půdu asi čtvrt miliardy. Zóna stála veřejné rozpočty nakonec okolo 700 milionů korun, přibližně třetinu dalo město a dvě třetiny stát. 

V zóně působí celkem čtyři firmy, všechny vyrábí komponenty do aut. V zóně je obsazených 67 hektarů, tedy asi jedna třetina její plochy. Podle webových stránek průmyslové zóny stojí metr čtvereční pozemku 370 korun, volných je více než 120 hektarů včetně pozemku vhodného pro vybudování fotovoltaické elektrárny. Ústecký kraj má nedaleko ještě průmyslovou zónu Triangle, která se také potýká s nižším zájmem investorů než se předpokládalo.

Tagy: korupce Mostecko

Zdroje: ČTK